Франк Шнайдер, бивш ръководител на разузнавателната агенция в Люксембург, специалист по корпоративна сигурност и сочен като ключова фигура в OneCoin, съобщи за пръв път, че до последно Ружа Игнатова е имала свои хора в правителствените среди в София, които са я предупреждавали за предстоящи действия на органите на реда и са я съветвали кога да напусне страната, за да не попадне в тези акции.
„Криптокралицата“, както я нарекоха медиите, е сред десетте най-издирвани лица от ФБР по подозрение за измама в размер на милиарди долари. Но през есента на 2017 г., малко преди да изчезне, тя е казвала, че за нея е най-безопасно да е в България. Събитията, за които разказва Шнайдер, включително последните часове преди Ружа Игнатова да изчезне, са се случили по време на второто и третото правителство на Бойко Борисов.
В интервю, публикувано миналата седмица, докато изчаква окончателно съдебно решение във Франция за екстрадиране в САЩ, Шнайдер е питан знае ли какво се е случило с Ружа Игнатова. Той отвръща, че вероятно е убита. „Надявам се да не е така, но не съм видял никакви доказателства за противното.“
Пред италианското издание Notizie Geopolitiche (NG) Шнайдер отхвърля подозренията, че е помогнал на българката да избяга и да се скрие – твърдение, което било тръгнало от показания на брат ѝ Константин след арестуването му през 2019 г. в Лас Вегас.
Той описва, че се е чул с нея за последно в края на октомври 2017 г.
В интервюто той разказва, че са знаели по това време за планове на САЩ тя да бъде задържана, като се инсценира с помощта на Джилбърт Армента покана в Коста Рика за среща с кандидат да купи OneCoin от нея.
В действителност този рейд е проведен месеци по-късно, казва Шнайдер, и смята, че българските власти са искали да си създадат алиби пред Берлин, за да отговорят, че Ружа била извън страната и нямало как да я разпитат.
Тя заминала с ранен полет на Ryanair на 25 октомври 2017 г. за Атина с един от охранителите си и му се обадила в Лондон след кацането.
После се обадила от Солун, за да каже, че получила съобщение да чака новия екип няколко часа на летището, но ѝ било скучно и щяла да се разсее с малко шопинг. Вечерта позвънали от кола, с която пътувала за България, и обяснила, че влизането ѝ в страната няма да бъде регистрирано на границата и ако може да се срещнат в София седмица по-късно.
Знаел ли е в какво се замесва
Франк Шнайдер раказва за първите си дни в OneCoin и описва, че „бизнес моделът беше сложен и днес е труден за разбиране“.
Сега Франк Шнайдер твърди, че „повечето, ако не и всички мои констатации бяха просто пренебрегвани от Ружа“ и не е успял да промени хората в компанията, чийто бизнес непрекъснато се разраствал.
„Притеснителната част е, че Шнайдер говори за нейни високопоставени контакти в България, които са й давали информация за следствени действия срещу нея и са й помагали да избегне правосъдието. Тук има резонни въпроси кои са тези контакти и българската прокуратура предприела ли е някакви действия по тази линия“, каза в коментар на интервюто на Шнайдер Николай Стоянов, разследващ журналист от „Капитал“ и автор на аудио сериал и на книга за OneCoin.
В друго интервю – за люксембургското радио 100.7, Шнайдер каза в средата на юни, че е работил за OneCoin около две години (2015-2017) и е спечелил 4-5 милиона евро.Повечето от средствата на OneCoin може би са изчезнали и ако съдът докаже, че това е пране на пари, ще трябва да понеса отговорността си, казва той. Шнайдер допълва, че в сметки основно в Китай, но също в Дубай и Южна Корея, би трябвало да има над 1 млрд. евро от фондовете на OneCoin. В същия разговор той казва, че Ружа Игнатова едва ли е изчезнала доброволно, защото се изживявала като знаменитост и вероятно би ѝ било трудно да върви из джунглата с луксозна чанта на рамо.Пред NG той твърди, че случаят с OneCoin е чисто европейски, Ружа Игнатова има и германско гражданство, а Шнайдер е гражданин на Люксембург и иска да бъде съден там (страната му не екстрадира гражданите си по съдебни искания на други държави), но европейските агенции не си сътрудничели, а воювали помежду си. Поради което и нищо не предприемали, докато САЩ действат и там го заплашват 40 години затвор. От ноември съм на свобода и никой европеец не се свърза с мен да попита нещо, а нямам причини да не им сътруднича, допълва той.Според решение на съда в Нанси от януари той е заподозрян в САЩ в:
- предоставяне на индустриален шпионаж с цел пране на пари
- предоставяне на поверителна полицейска информация, благодарение на която Игнатова е избягвала арест
- подпомагане дейността на OneCoin чрез компания в Обединените арабски емирства, регистрирана на негово име.
По всяко от тези обвинения Шнайдер е заплашен от до 20 години затвор.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране