Министърът на финансите Владислав Горанов се надява БНБ да има нов управител до края на април. Преговаря се с няколко души, сред които са и работещите в Международния валутен фонд (МВФ) Димитър Радев и Николай Георгиев, съобщи финансовият министър Владислав Горанов в кулоарите на парламента.
„Когато имаме координирана позиция с партньорите, подкрепящи правителството, а защо не и с опозицията, ще предложим кандидатурата за обсъждане в Народно събрание“, каза Горанов. По думите му за правителството е важно БНБ да е предвидим партньор, а за политическите партии – в държавния трезор да работят професионалисти, които да не допускат повече „такива неблагоприятни стечения в банковата система“.
Отговорът на Горанов идва ден след рождения ден на гуверньора на Централната банка Иван Искров, който преди това призова депутатите от временната комисия за КТБ бързо да му изберат заместник като подарък за рождения ден.
Иван Искров беше многократно призоваван да подаде оставка след затварянето на КТБ през юни 2014 г. С аргумента, че не може да остави банката без ръководство в такъв тежък момент, Искров обеща да подаде оставка, когато парламентът избере негов наследник. Мандатът на управителя на БНБ изтича през октомври.
Проучването на кандидатите
Въпросът кой да застане начело на БНБ е достатъчно сериозен, за да му се отдели достатъчно време, каза Владислав Горанов. „Ще проучим внимателно хората, а и държавата за съжаление не разполага с безброй подготвени хора, които могат да заемат тази длъжност“, допълни той. Двамата известни кандидати към момента са били бивши заместник-министри на финансите, но от години живеят в САЩ и работят за МВФ.
Димитър Радев е роден на 12 юли 1956 г. В момента ръководи мисия за техническа помощ на МВФ за т.нар. „тежки“ държави от Източна Европа, Централна Азия, Близкия изток и Африка. Кариерата му започва нала във финансовото министерство през 1980 г. Той е бил директор на „Финанси на областите и общините“, главен директор на управление „Бюджет“. В годините от 1992 до 2001 г. е заместник-министър на финансите и отговаря за бюджета и държавните разходи.
През 2007 г. правителството го предложи за заместник- управител на Банката за развитие на Съвета на Европа – най-старата междудържавна финансова институция. Основана е през 1956 г. като Фонд за социално развитие, а на 1 ноември 1999 г. е преобразувана в банка.
Другият кандидат е Николай Георгиев, който е роден през 1965 г. в Бургас Той е завършил Университета за национално и световно стопанство със специалност „Макроикономическо планиране“. Има магистърска степен по икономика от университета в Делауеър и докторска степен от университета в Мериленд.
За кратко през 2000 г. и 2001 г. Николай Георгиев беше заместник-министър на финансите по предложение на тогавашния финансов министър Муравей Радев. След това беше харесан от МВФ и стана представител на България в централата на фонда. Георгиев е работил и в изследователския отдел на Световната банка. През 2007-2009 г. той отговаря за ЮАР, след което оглавява мисията на фонда за Молдова. Според последните съобщения, на 5 март тази година той оглави мисията на фонда за Украйна.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране