БНБ ще може да уволнява изпълнителни директори, които не са членове на управителните и надзорните органи на търговските банки, както и друг висш ръководен персонал. Новото правомощие на подуправителя, ръководещ „Банков надзор“ на БНБ, ще се въведе с нови тестове в Закона за кредитните институции, което са включени в промени на Закона за платежните услуги и платежните системи.
Проектът е публикуван на интернет страницата на Министерството на финансите. В момента Централната банка има правомощия да разпореди да бъдат освободени само членове на управителния съвет, на съвета на директорите и на надзорния съвет на трезорите. Към тази мярка може да се пристъпи, когато е установено заобикаляне на закона чрез подставени лица, пране на пари, неизпълнение на писмени ангажименти към БНБ, оповестяване на непълна или неточна информация и др. Наказанията се налагат с изпращане на писмо до банката.
Ако в определения от БНБ срок трезорът не извърши промяната, централната банка може да отстрани лицето от длъжност и да назначи ново до провеждането на съответния избор. Промените се правят по препоръка на МВФ и Световната банка, които миналата година инспектираха дейността на банковия надзор у нас.
С промените отпадат и глобите за разпространяване на информация, която „уронва доброто име и доверието в банките“. БНБ занапред няма да има правомощието да налага подобни санкции, предвижда проектът. Промяната се прави по предложение на Централната банка, която смята, че текстът е „в противоречие с мандата на БНБ и основните принципи за упражняване на ефективен банков надзор“. Този текст така и не проработи досега, въпреки че Централната банка има правото от доста години да налага глоби, които първоначално дори бяха до 200 хил. лв.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране