Бойко Борисов предлага да бъде сформирано правителство с третия мандат, който да отиде в „Български възход“. Според Борисов за съставянето на кабинет са възможни различни варианти – с по-експертен състав и ясно договорена програма или с по-политически фигури. Борисов предложи и конкретна формула – министри да станат настоящите председатели на комисиите в НС. Според лидера на ГЕРБ правителството трябва да е с къс мандат – до лятото или до местните избори, но е критично важно да има действащ кабинет през зимата в условия на продължаваща война. Борисов потвърди, че няма амбиции да застава начело на кабинет.
„Ние можем да направим правителство и с първия мандат, но то няма да е устойчиво, няма да предизвика спокойствие, няма да ни представи еднозначно пред обществото и напрежението ще продължи да расте. Трябва да се благодари на президента Радев, че проявява търпение да може и ние да свикнем, че сме победители, а другите са победени, че най-доброто е работещо правителство. Това го иска народът, това го диктува здравият разум. Всичко останало е катастрофа. За да няма его и да няма ядосани по трасето, въобще не трябва да се говори за първи, втори и който и да е било мандат. Но ние имаме вече много добра коалиция“, коментира в ефира на bTV лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Според Борисов партиите не могат да си позволят да разпуснат парламент, който работи добре и постига високо съгласие по много въпроси.
„Има един факт – гласуванията в парламента. Там резултатите от изборите и резултатите от гласуването съвпадат. Българите са за двата съюза – ЕС и НАТО. Този съюз се оформи още по времето на Северна Македония с огромно мнозинство. Решението за предоставяне на военна помощ на Украйна събра 175 гласа „за“. Решението за втората част на ескадрилата F-16 – 162 гласа, стабилно мнозинство от 4 партии. Решението за еврозоната – 157 „за“. Решението за 100% диверсификация на руското ядрено гориво – 153 гласа „за“. Ако продължи да работи така парламентът, как да обясним защо разваляме парламента“, коментира Борисов. Той призна, че контактните групи на ГЕРБ не са сработили, но сега се разговаря добре. „Може да има лидерска среща, но не докато текат експертните разговори“, каза Борисов.
На фона на тезата, че има сформирано мнозинство Борисов на практика отвори голям фронт срещу „Продължаваме промяната“ и даже обяви, че тази партия може да „стане трудна за общуване“. Той първо разкритикува енергийния министър Росен Христов, че извършва политически акт и излиза извън правомощията си като служебен министър, отправяйки критики към кабинета Петков за доставките на газ. Борисов обяви, че ГЕРБ искат оставката му и в същото време се впусна в подробен преразказ на твърденията на Христов по адрес на „Продължаваме промяната“.
„Какво каза Христов? Той каза чудовищни неща. Кирил Петков е купувал газ с 30% по-скъпо и не е направил нищо за дългосрочни отговори за доставка. Краткосрочните договори са подписани в нарушение на Закона за енергетиката. И Христов е установил всичко това при встъпването си в длъжност“, коментира Борисов.
Той хем каза, че не вярва на Христов и затова му искат оставката, хем потвърди, че в предизборната кампания ГЕРБ са имали същите упреци. „Аз се надявах Делян Добрев да не е прав“, каза Борисов. Борисов допълни, че някои гласувания на ПП са били озадачаващи – като отказа на Асен Василев и други депутати да подкрепят решението за доставката на втората част от ескадрилата F-16.
Борисов потвърди, че няма да е номинация за премиер и обяви, че има готови имена за министри. Сред тях има и стари министри, и нови експерти. Борисов отказа да коментира имена, защото още не се е стигнало до кабинет. Борисов заяви, че е възможно да се състави и експертен кабинет с нови лица експерти след постигнато съгласие по точно определени политики, а после лансира обратен вариант – да има политическо правителство, като за министри бъдат излъчени председателите на парламентарните комисии в НС.
„Най-лесно ще е третият мандат да отиде при „Възхода“. Това правителство ще е с кратък мандат – до лятото или до местните избори. Ние винаги можем да отидем на избори. Моето предложение е по същия начин, както минаха комисии, ако искат, шефовете на комисии да станат министри, да изпълнят тези точки и тогава да отидем на избори. Ще е минала зимата, никой няма да е загубил от нас“, заяви Борисов.
„Ако всички бъдем мъдри, ще имаме правителство. Има още време партиите да узреят. Какво означа Радев да ни даде бюджет. Бюджет се прави с отговорно правителство. Ето ви изход – 30-40 точки на един лист“, обясни офертата си Борисов. Той отрече да има коалиция „хартиена бюлетина“ с аргумента, че дори ДБ се съмняват в машините и имат жалба по въпроса.
Борисов бе принуден от водещия отново да коментира темата със снимката, която разбуни духовете с кюлчетата и пачките с банкноти. „Никога не съм имал кюлчета. Аз години наред съм имал жена банкер, да си държа парите така ?! Те и в тоалетната ме записаха. Аз съм винаги бил народен човек. Що аз не записвам някого? Народът сложи ли ме пак пръв?“, коментира Борисов. Той цитира интервю на Иван Гешев пред „Капитал“, че прокуратурата е направила запитване в няколко европейски банки за банкнотите в нощното шкафче. Гешев съобщава информация от разследването, че от една банка казали, че такава банкнота няма. Странното е, че тази сутрин Борисов заяви, че от Франция казали това за банкнотата. Гешев не е споменавал публично държава.На въпрос кой го е записал лидерът на ГЕРБ спекулира, че това е най-вероятно същият, който е записал Кирил Петков и Лена Бориславова „на парапета“. „Питайте кой ги снима и да обединим усилия да ги намерим. Ето, още една коалиция“, каза предизвикателно Борисов. Преди твърдеше, че го е записала Мата Хари, чиято самоличност отказва да назове.
Лидерът на ГЕРБ даде странна интерпретация предвид фактите, какво е правил на 10 ноември 1989 г. „Какво съм правил? Играех футбол, гледах си живота. Имах най-голямата охранителна фирма тогава“. Към тази дата Борисов е работил в пожарната и я напуска месеци след 10 ноември, защото отказва да се деполитизира и да напусне БКП. Създава „Ипон“ през 1991 г.Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране