Премирът Бойко Борисов е категоричен, че суперкомпютърът, който Европейската комисия планира да изгради в България, ще даде огромна възможност за автомобилните производители, медицината и строителния бранш у нас. „Всеки един детайл може да бъде тестван с милиони вариации на това, което може да му се случи. Мостовете на магистралите и сградите също ще се тестват как биха реагирали, изобщо целият строителен бранш. Да не говорим и за сферата на медицината – особено за ваксините. Огромни възможности“, заяви Борисов след среща с еврокомисаря по цифровата икономика и общество Мария Габриел и с ръководителя на ГД „Свързаност“ към ЕК Роберто Виола, предаде „Фокус“.
Борисов благодари на Европейския съюз, че се е замислил за технологичната революция, която „през следващите месеци ще бъде огромна“ и изтъкна, че заедно с ЕК ще вложим милиони евро в суперкомпютъра. „Ние даваме на хората, занимаващите се с инвестиции, работно място, което ще работи 24 часа в денонощието. Надали извън сферата на тясно профилираните специалисти някой може да си представи, че тези машини правят 4 млрд. операции в секунда. Нашето съзнание просто надали може да си го представи“, заяви премиерът.
Той посочи, че в цяла Източна Европа няма такива машини. „Това извежда България в съвсем нова роля в сферата на иновациите и новите технологии. Всяко нещо да може да бъде тествано по всякакъв начин. Така че от наша страна ще бъде направено това – сградата, разположението в технопарка“, каза още Борисов.
Помолен да коментира вътрешнополитически теми, министър-председателят отвърна, че това не е интересно. „Сега сме високо технологично ориентирани в България, на най-високо ниво“. Той все пак направи коментар за случващото се в БСП с думите: „Даже и оставка не могат да си подадат“.
Мария Габриел от своя страна уточни, че България ще даде 12 млн. евро за суперкомпютъра, като се очаква е готов до 2020 г. „Общата инвестиция за суперкомпютъра е 1 млрд. евро. От тях 486 млн. евро са от Европейската комисия, а останалите са от държавите-членки и частните партньори“, каза тя. Този, който ще е в България струва 18 млн. евро, 6 млн. от тях са от ЕК. „Срокът е до края на 2020 г. – дотогава средствата трябва да бъдат вече оперативни и действащи. Нещо повече, в следващия програмен период на ЕК с новата програма „Цифрова Европа“ специално за суперкомпютрите има отделени 2,7 млрд. евро. Тези средства ще бъдат включени в по-нататъшното развитие. Защото веднъж създадена и работеща, машината вече става европейска и европейските средства ще бъдат част от тези, които ще се използват за България“, изтъкна Габриел.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране