Известният бивш бизнесмен от Велико Търново Георги Вълев, който бе осъден по мегаделото „Килърите“ е починал в затвора в София.
Това се е случило само два дни след рождения му ден на 9 януари. Смъртта е настъпила след тежко боледуване.
Георги Вълев бе осъден на доживотен затвор по знаковото дело „Кълърите“ през 2017 г. Той се сдоби с най-тежкото наказание заради организирането на убийствата на адвокат Петър Лупов от старата столица и шуменския бизнесмен Румен Рачев.
Георги Вълев е родом от Чирпан. През 70-те години на миналия век пристига във Велико Търново, учи немска филология и скоро след това се замогва първо с игрални автомати, а след това влиза в ресторантьорския и хотелиерския бранш.
След влизато му зад решетките, Антикорупционната комисия поиска да му бъде конфискувано имущество в размер 3,6 млв. лв. Докато беше зад решетките, Вълев заведе множество съдебни дела с претенции срещу медии и държавни институции.
Едно от най-шумните дела, започнало при първото управление на ГЕРБ, станало известно като „Килърите“ и взето под личен контрол оттогавашния вътрешен министър Цветан Цветанов, приключи на първа инстанция с възможно най-тежки присъди в края на 2012 г. Подсъдимите Петър Стоянов – Сумиста, Васил Костов – Кеца и Георги Вълев получиха доживотни присъди без право на замяна от Шуменския окръжен съд. Те бяха признати за виновни за участие в различна роля в поръчване, организиране, подготовка на три поръчкови убийства – на Борислав Георгиев, Петър Лупов и Румен Рачев, за два палежа и един взрив.
Георгиев, изпълнителен директор на свързаната с Христо Ковачки енергийна компания „Атоменергоремонт“, бе застрелян в главата през април 2008 г. пред дома си в София. Шуменският бизнесмен Румен Рачев и великотърновският адвокат Петър Лупов бяха застигнати от куршуми през 2009 г. Според обвинението последните двама са убити покрай уреждане на финансови претенции на акционери на Тракия банк, свързани с нейната покупка през 1997 г. от тогавашния собственик на ДЗИ Емил Кюлев. Кюлев поел ангажименти към акционерите, които не изпълнил, твърди прокуратурата. Самият банкер пък бе застрелян през 2005 г. в София. След неговата смърт започнала операция с цел вдовицата му да изпълни поетите ангажименти. Претенциите на акционерите трябвало да бъдат уредени от Рачев, който през 2009 г. е спонсор на ГЕРБ чрез предоставяне на помещения в Шумен. Според обвинението той бил нает от Вълев да уреди взаимоотношенията с вдовицата му. В същото време обаче Рачев участвал в този казус и като ангажиран от вдовицата. Неговото задължение е било да съдейства за постигане на споразумения с бившите акционери на Тракия банк – да ги издири и да ги убеди да подпишат декларации за отказ от правата им.
Търновският бизнесмен Вълев бил пълномощник на част от акционерите от Тракия банк и е спорил с други акционери от Пловдив. В един момент той изгубил широките си пълномощия, а пък пловдивските акционери се договорили с вдовица. Адвокатът Петър Лупов посъветвал Вълев и той да направи същото. Последният обаче поръчал убийствата на Рачев и на Лупов, организирани от Стоянов и неговата група, твърди обвинението.
Основна фигура в делото беше тогавашната шефка на Шуменската окръжна прокуратура Ася Петрова, която по-късно се издигна до зам.главен прокурор. По делото бяха разпитани близо 150 свидетели. То бе белязано от страхотни скандали между съда, прокуратурата и обвиняемите и техните адвокати. Това напрежение бе поддържано до последно и от изявления лично на тогавашния вътрешен министър Цветан Цветанов. От негови думи стана ясно, че Сумиста, Туцо и Кеца са заподозрени и за разстрела на бившия общински съветник от „Атака“ в Самоков Юри Галев. Цветанов няколко пъти намекваше, че скоро може да бъде разкрито и убийството на Емил Кюлев, което не изключваше възможността и то да бъде сложено в „кошницата“ на групата. Нещо, което обаче не се случи, и разстрела на банкера още е в рубриката „неразкрити“.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране