Европейският съвет обсъжда желанието на Великобритания да отложи оттеглянето си от ЕС до 30 юни. Очаква се европейските държавни и правителствени ръководители, които се събраха вчера в Брюксел, да не взимат официално решение.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск посочи, че Брюксел ще бъде отворен за удължаване на „Брекзит“ след 29 март, ако Обединеното кралство даде гаранции, че отхвърлената на два пъти сделка ще бъде приета. Туск също намекна, че одобрението на неотдавнашното споразумение от Страсбург, което Юнкер и Мей обсъдиха миналата седмица, „е възможно“. В последното си усилие да спаси споразумението за оттегляне, Мей се втурна в Страсбург на 11 март, където тя и Юнкер се споразумяха за пакет от правно обвързващи споразумения относно статута на ирландската граница.
Европейският съюз ще настоява Великобритания да напусне Общността до 22 май, съобщи кореспондент на „Дейли телеграф“, който се позовава на високопоставен източник. Според вземащите решения в ЕС би било неприемливо Великобритания да остане в съюза по време на планираните за края на май избори за Европейски парламент. Повечето страни членки на ЕС са против отлагането на „Брекзит“ да продължи след изборите през май, допълва кореспондентът, позовавайки се на информация от среща на посланиците в сряда.
По-рано беше разпространен документ, който показва, че Европейската комисия иска отлагане на „Брекзит“ до 23 май или до края на 2019 година. Британският премиер Тереза Мей обаче подчерта, че не иска дълго отлагане, като посочи, че подобно нещо ще доведе до „неприемливо“ участие на Великобритания в европейските избори на 23-26 май. Освен това тя изключи провеждането на предсрочни парламентарни избори или нов референдум, като подчерта, че британците искат решението им от юни 2016 г. да излязат от ЕС да бъде приложено.
Германският канцлер Ангела Меркел от своя страна заяви, че плавен „Брекзит“ е в интерес на Великобритания, Германия и останалите страни членки. Меркел подчерта, че Брюксел е приел мерки в случай на „Брекзит“ без сделка, но все още може да се избегне подобен сценарий.
Междувременно лидерът на британските лейбъристи Джереми Корбин обяви, че отива в Брюксел, за да обсъди с лидери на ЕС „алтернативен“ план за „Брекзит“. Корбин ще има срещи с преговарящия за „Брекзит“ на Европейската комисия Мишел Барние и генералния секретар на ЕК Мартин Зелмайер. Ще разговаря и с премиерите на седем страни членки на ЕС, сред които е испанският премиер Педро Санчес.
В Брюксел лейбъристкият лидер ще изрази увереност, че един алтернативен план за „Брекзит“ ще бъде подкрепен от британския парламент.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране