„Бюджет 2021 по никакъв начин не е свързан с българската икономика“, каза пред БНР проф. Румен Гечев – депутат от БСП, зам.-председател на парламентарната комисия по бюджет и финанси. По думите му другите страни в ЕС увеличават капиталовите разходи в бюджетите си, а в България тези средства са замразени:
„От БСП предупредихме, че схемата 60 на 40, която е най-ниска в ЕС, няма да сработи. От 1 млрд. лева, които управляващите обявиха, че заделят за българската икономика, бяха усвоени само 120 млн. лева. … В новия бюджет се предвижда 4,887 млрд. лева бюджетен дефицит. От целия бюджет разходите са почти 53 млрд. лв., а 300 млн. лева са отделени за подпомагане на българската икономика. Това е между 4 и 7 пъти по-малко от това, което правят другите страни от ЕС. Това ще ни изиграе лоша шега“.
Според Гечев има подценяване на пряката връзка между държавата и икономиката, основана на публично-частно партньорство, която е основната нишка на спасяването на икономиките на другите членки на ЕС.
В предаването „Неделя 150“ Александър Сабанов, депутат от „Обединени патриоти“, заяви, че политиката на увеличаване на доходи, заложена в Бюджет 2021, е не предизборна, а следизборна, защото е в изпълнение на обещания от предходните парламентарни избори:
„Увеличаването на доходите беше заложено от „Обединени патриоти“ в програмата за управление на държавата, когато подписвахме коалиционното споразумение с ГЕРБ. … Говорихме 3 години, че в края на мандата минималната пенсия ще достигне 300 лева“.
Според него, ако управляващите в началото на кризата са били послушали БСП да „изсипят парите“ на хората, сега нямало да има пари за втората вълна на коронавируса:
„Откъде щяхме да имаме пари да посрещнем втората вълна? Щяхме да бъдем обвинявани, че ще ни се налага да теглим милиарди кредити за попълване на дупките в бюджета. … И с първата вълна се справихме перфектно, и при втората, смята че ще успеем да преодолеем предизвикателствата. Трябва да сме внимателни при харченето„.
Здравната система е в криза
Двамата депутати коментираха и състоянието на здравната система в условията на криза:
„Какво прави г-н Бойко Борисов 7 месеца, та сега ще трябва да вземат панически мерки? това правителство не си мръдна пръста 7 месеца и не подготви здравната система, а сега се сети, когато хората масово взеха да влизат в болница, да вземат панически мерки“, заяви Румен Гечев и посочи, че ще подкрепят предложението на здравния министър болници, които отказват да разкриват легла за пациенти с Covid-19, да не бъдат финансирани със средства от Националната здравноосигурителна каса:
„Ще го подкрепим, разбира се, че ще подкрепим всяка мярка, която ще спаси човешки живот, но те винаги предприемат мерки, за които ние сме предупреждавали с месеци и с години“.
По думите на Александър Сабанов предложението на министър Костадин Ангелов е единственият начин да бъдат принудени частните болници да приемат и пациенти с коронавирус.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране