Бойко Борисов е в парламента по искане на БСП, за да се отчете за мерките по време на извънредното положение. Очаквано, премиерът обясни как действията на българските власти са най-ефективните в Европа. От левицата обаче са категорични, че икономическите и социалните мерки на държавата са почти нулеви и че икономиката ще се окаже пред срив още преди края на извънредното положение.
Заедно с Борисов в пленарната зала са и вицепремиерът Томислав Дончев, финансовият министър Владислав Горанов и социалният министър Деница Сачева.
По процедура премиерът има право на изложение от няколко минути, а всяка парламентарна група може да му зададе до два въпроса и да вземе отношение по отговорите.
По предложение на ГЕРБ депутатите решиха заседанието да се предава по БНР и БНТ.
Г-н премиер, престанете да говорите за трупове, обърна се към Борисов зам.-председателят на НС и депутат от БСП Кристиан Вигенин. Той обясни, че от опозицията са възмутени, че трябва специално да се свика извънредно заседание на парламента, за да може премиерът да отчете какво е направил. В класическите демокрации изпълнителната власт периодично сама дава информация за свършеното. По думите му така правели европейските му колеги. В антиутопия сигурно може да се управлява от телевизионния екран, но в демокрация не е възможно, категоричен бе Вигенин.
Борисов отвърна в типичния си стил: „Преди да се знае, че ще има пандемия, аз лично се обадих на Нинова и ѝ предложих да минем заедно през тази болест. Беше ми отказано“. После продължи да изброява „успехите“ на властта в борбата с пандемията. По линия на здравеопазването – ние първи започнахме да се организираме и да правим учения за всичко, което е необходимо за подобна пандемия. Бързо преорганизирахме производството, за да можем да осигурим всичко за нашите лекари на първа линия, повтори Борисов. Ние имаме най-либералните мерки в Европа, нито магазините, нито заводите са спирани, отсече премиерът като пример, че икономиката не е в криза.
Според Борисов „мерките, които бяха взети у нас в борбата с COVID-19, са навременни, точни, прецизирани и съобразени с народопсихологията“.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране