17.05.2015 | 14:40
БСП се чуди: Кой нареди стотици милиони държавни левове да бъдат в КТБ?
Банката за развитие е отпуснала кредити на "определени фирми"

 „Трябва да се отворят всички файлове, да се разсекретят всички депозити, да се даде цялостна информация на българската общественост по случая с КТБ“. Това заяви народният представител от БСП Румен Гечев в ефира на БНР.

Според него има предостатъчно информация, за да започнат разследвания и осъдителни процеси. „Ние знаем кой е получил парите с три имена и ЕГН, имена и регистрации на фирмите, на кого са превели парите, кой е ползвал средствата и какъв е резултатът от това ползване“, допълни той.

По неговите думи се знае и  кои институции не са си свършили работата. Според него те не само, че не са си свършили работата, но умишлено са го направили. „Няма как една държавна институция като БНБ и нейният банков надзор да не види, че 30% от кредитите са нови фирми и без бизнес план получават милиони. Няма как да не се забележи, че повечето от фирмите, които са получили заем, са с по един служител и точно той получава милиони“, коментира Гечев.

Той обясни, че е висок процентът на фирмите, които са между 1 и 10 души заети, а теглят заеми за десетки милиони. По неговите думи на един и същ адрес са били регистрирани по 7 или 10 фирми.  „Това също не се вижда, а свети като слънце на компютрите на националната банка. Какво ще чакаме неправителствени организации да изнасят, след като това са доказани факти с подпис и печат, по които българските институции би трябвало да работят“, подчерта той.

ДАНС с бездействието си са съдействали

„Другата държавна институция, която внесе огромно разочарование в нашата комисия е ДАНС, която харчи милиони пари на българските данъкоплатци и би трябвало да ги харчи в тяхна защита“, каза още проф. Гечев.

Според него тя не само, че не е защитавала хората, а на практика двата отдела, които са отговаряли за финансовата сигурност в държавата и пране на пари, с бездействието си са съдействали. „Имало е някакъв чадър, защото  е странно, когато се разграбват стотици милиони чрез схеми, в доклада на ДАНС за 2013г няма нито една дума за КТБ“, поясни народният представител. Той е на мнение, че въпросът е не кой къде има сметки, а откъде са парите вътре и как са ползвани. По неговите думи най-важното е да се стигне до край и да се разбере защо държавните институции не са си свършили работата. „Не е ли странно, че двамата шефове на двата отдела на ДАНС, отговарящи за финансовата сигурност на България, в периода 30.05 и 10.06 и двамата са напуснали – точно преди да се срине КТБ на 20.06.?“, попита той.

Кой е наредил стотици милиони държавни левове да отиват точно в тази банка?

Гечев припомни въпрос, който БСП задава от лятото – по  каква причина държавните ресурси са били насочени към КТБ? Той обясни, че според годишния отчет на банката, качен на нейната страница в интернет, става ясно, че при държавното управление от 2009 до началото на 2014 година растежът на активите на тази банка е 300%.

„Това е уникален феномен за банковата система на Европа за последните 30 години. Няма как едновременно водещи фирми от енергетиката, транспорта, част от военната промишленост, Топлофикация и други, да насочат средствата си точно към тази банка“, категоричен е народният представител. Според него това не може да стане без изрично нареждане на министър на икономиката, а няма министър на икономиката в света, които ще изпрати 1 млрд. лв без разрешението на премиера.

„А дали някой друг нарежда на премиера, е друг въпрос“, коментира той и допълни, че трябва да се изясни кой е наредил стотици милиони държавни левове да отиват точно в тази банка. Гечев попита и на каква лихва са били сметките на държавните фирми. „Те са теглели заеми от същата банка, на каква лихва и къде е отивала разликата? Аз твърдя, че държавата е един от финансиращите източници на това, което е ставало в тази банка. Ние сме плащали тази разлика“, подчерта той и предложи да се разследва целият период от 2001 година, защото от самото начало нещата са тръгнали зле. „Самата банка е създадена, като са закупени акции при приватизацията на част от Булбанк,  над 10 или 11 офшорни фирми“, уточни той.

Как така българският съд реши, банката е в несъстоятелност от 6 ноември, а не от края на септември?

Гечев обърна внимание, че сме свикнали да не коментираме решенията на съдебната система, но ние можем да коментираме резултатите. По неговите думи съдът решава, че банката е изпаднала в несъстоятелност на 6 ноември 2014г. „Обърнете внимание, че до 30 септември според одиторите, три независими и международно признати, са се подписали и сложили печат, че до 30 септември не е осчетоводена нито една цесия. Как така българският съд реши, че е от 6 ноември, а не от края на септември?“, попита той. „Излиза, че БНБ спи сладък сън, а милиардите летят. ДАНС не е чула как няколко милиарда се изпаряват. Накрая и съдебната система казва, че е в несъстоятелност след датата, в която са започнали цесиите. Е, ние на какво се надяваме в момента?“, коментира народният представител.

Българската банка за развитие е рефинансирала определени фирми

Депутатът от БСП е на мнение, че трябва да се направят анализи не само кой в момента няма задължения към КТБ и си е изтеглил парите, но и къде са отишли и как са си рефинансирали заемите. „Имам информация, с висока степен на надеждност, че Българската банка за развитие е рефинансирала определени фирми. Там, където се заделя държавен ресурс и не трябва да се съгласяваме да бъде превърната в пощенска кутия“, категоричен е той.

Гечев припомни, че БСП е спряла механизма, който е бил подготвен за банкова ваканция. По неговите думи е имало идея проблемите на КТБ да бъдат използвани за формиране на нови политически конфигурации в парламента. Той припомни и че президентството отказва да разсекрети протокола на едно от заседанията, на което се е обсъждал проблемът с КТБ.

„Единствено БСП беше  против искането да се извадят от българските данъкоплатци 6 млрд.лв., да се разплатят в КТБ всички лоши кредити, които по последни данни са 89%, а тихичко зад сцената някои хора щяха да си разпределят това, което е останало в КТБ, защото там има интересни предприятия, които са придобити“, заключи проф. Румен Гечев.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране