Докато МВР и прокуратурата все още чакат да получат официално иначе публично достъпния доклад на турските служби, в който се твърди, че ,“Булгартабак“ е източник на контрабанда, ръководството на компанията отправи неясни закани към политици и медии, които свързват името й с контрабанда.
Главният прокурор Сотир Цацаров заяви във вторник, че вътрешният министър Валентин Радев е изискал доклада за „Булгартабак“ и когато го получи, той ще бъде предоставен на прокуратурата. /“Министър Радев го е изискал чрез съответната дирекция на министерството, защото това е установеният ред от Интерпол. А след това е отправил искане и до турските партньори, за да ни бъде изпратен“/, каза Цацаров.
В отчета си за 2016 г., публикуван на сайта й на английски език, КОМ заявява, че е изготвила доклад за „продуктите, идващи от българската компания „Булгартабак“ и превърнали се в източник на контрабанда в нашата държава“, който е бил изпратен до Интерпол. Засега версията на МВР и прокуратурата е, че не предприемат нищо, защото не са получили документа по официален път. Миналата седмица вътрешният министър първо твърдеше, че в доклада на KOM, който не бил чел, никъде не се споменава за „Булгартабак“. На следващия ден призна обратното, но пък подчерта, че компанията е упомената като източник, а не като организатор на контрабанда. „/Той („Булгартабак“ -бел.ред.) може да е източник, но да минава през две други държави, където сме ги дали официално, и да влиза в Турция. Никой не е казал откъде. Когато изясня това, тогава ще кажа: „Да, ние сме виновни./“, коментира Валентин Радев на 1 декември пред Нова тв, който иначе не е запознат с доклада.
Тази защитна версия – че „Булгартабак“ е споменат само като източник на контрабанда, е застъпена и в официалната позиция на компанията, разпространена във вторник. Тя е изпратена до президента, председателя на Народното събрание, Европейската комисия, Европейската служба за борба с измамите, както и главния прокурор Сотир Цацаров.
Позицията на „Булгартабак“ – като редакционна статия в пеевска медия
Ръководството на холдинга декларира, че приватизацията на компанията е извършена прозрачно, че тя не участва в контрабанда на тютюневи изделия, а сред собствениците й няма депутати и политици. Позицията е в отговор на писмото на лидера на „Да, България“ Христо Иванов до същите тези институции от 30 ноември, с което той настоява да се разследва контрабандата на български цигари и приватизацията на „Булгартабак“. Официалната позиция на холдинга следва всички опорни точки на медиите на депутата Делян Пеевски и е написана в сходен стил.
Посочва се, че през последните години „Булгартабак“ е „изправено пред безпрецедентна по своя характер негативна медийна кампания, основаваща се изцяло на инсинуации, които нямат нищо общо с действителното фактическо положение, но които целят, както да увредят реномето и пазарите на холдинга, така и да осигурят поводи за атакуване на легитимните държавни органи и институции в България“.
По същия начин, през март м.г. „Булгартабак“ оправда решението си да спре износа за Близкия Изток с „негативна медийна кампания“ от страна на „медийната група „Капитал“. Оттеглянето на компанията от основния й пазар стана след публикации в турски медии, цитирани от български, за възможно финансиране на терористични организации чрез контрабанда. По същото време Турция издаде забрана за влизане в страната на депутата от ДПС Делян Пеевски и почетния председател на ДПС Ахмед Доган.
„Организатори и изпълнители на тази кампания са медиите, свързани с бизнесмена Иво Прокопиев и кръга „Капитал“, неправителствени организации, получаващи финансиране от чуждестранни фондации, както и поставени в зависимост от тях български политици и политически партии“, посочват мениджърите на тютюневия холдинг и допълват, че „особено активна тези дни е политическа партия „Движение Да България“, начело с нейния лидер Христо Иванов“. „Свидетели сме на публично свързване от тяхна страна на името на „Булгартабак“ с твърдения за контрабанда, участие в нерегламентирани контакти, неясна собственост, включително инсинуация за връзки с терористични организации. Нещо повече, организират се среднощни провокации, внасят се писма в Народното събрание, настоява се за свикване на Консултативния съвет за национална сигурност при Президента и други напълно несъстоятелни действия“, се казва в позицията.
Миналата седмица имаше протестна акция на „Да, България“, които „прекръстиха“ „Булгартабак“ на /“CONTRABANTABAC: Corruption Without Frontiers“. Надписът беше поставен пред офиса на компанията. Дружеството отбелязва, че „всяка невярна или заблуждаваща информация, разпространена публично, е в състояние да навреди изключително много върху реномето на дружеството и да се отрази върху пазарната му капитализация“.
Ръководството на „Булгартабак“ се заканва, няма да позволи на „хора като Христо Иванов, който не работи и съществува единствено благодарение на чуждестранни грантове, да мародерстват върху истината и да манипулират общественото мнение“. „Собствеността на дружеството многократно е декларирана от наша страна пред регулаторните и други компетентни органи, като е била обект и на проверки от тяхна страна. Между собствениците няма присъствие на български депутати или политици“, продължава позицията.
През март 2016 г. Пеевски продаде миноритарния си дял в „Булгартабак“ на дубайското офшорно дружество TGI Middle East FZE, което през март 2014 г. беше посочено като собственик на лихтенщайнската офшолрка Livero, която купи 100% от виенската BT Invest – собственикът на 80% от „Булгартабак холдинг“. След сделката от пролетта на м.г. над 90% от
собствеността на дружеството остана скрита зад компании с неясен собственик. Мениджърите на компанията твърдят също, че дружеството никога не е изнасяло своя продукция за контрагенти от Турция: „В посочения документ от КОМ също никъде не се споменава, че „Булгартабак“ участва, със свои действия по какъвто и да било начин, в контрабанда на цигари на територията на Турция. Евентуални нерегламентирани продажби от страна на трети лица на цигари с марките на „Булгартабак“ в която и да е държава, не може формално и необосновано да се вменява във вина на дружеството“.
Категорично заявяваме, че сме готови да отстояваме пред обществото репутацията и доброто име на „Булгартабак“, пишат шефовете на дружеството, които си служат, описвайки хората, срещу които е декларацията, с фрази, между които „група манипулатори“, „професионални протестъри, финансирани от чуждестранни фондации“, „приватизатори“ на националното богатство, които работят изцяло срещу интересите на обществото“ с „нечисти намерения“.
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Между собствениците няма присъствие на български депутати или политици“, продължава позицията.
Ами нека тогава да се направи разследване на тази „скрита“ за нас, българите, приватизация и да се запознаем със собствениците-лихтенщайнската офшолрка Livero, за да не „хвърляме кал“ по нашето „галено“ коледно прасенце…пък може и да не го заколим и тази Коледа, а ча-а-ак догодина….