За две години по време на ковид пандемията продавачите на жилища в Куакърс хил, предградие в най-отдалечения западен край на Сидни, натрупаха състояние. Около 60 – 70 посетители разглеждаха всяка обявена за продажба къща, спомня си Джош Тесолин от агенцията за имоти Ray White. Купувачите се тълпяха на аукциони и наддаваха доста над нормалното. „Искахме например 1 млн. долара, а продавахме за 1.4 млн. долара“, казва Тесолин. „Пазарът тогава беше полудял, картината сега е доста различна.“ Тази година цените в квартала са паднали с 20%, изчислява той. Собствениците оттеглят офертите, защото не могат да получат желаната цена. Пазарът се сгъстява.
Цените на жилищата в Австралия се понижават пет поредни месеца, поставяйки Куакърс хил в предните редици на глобалната тенденция. Докато централните банки се надпреварват да укротят инфлацията, те повишават лихвените проценти с най-бързите темпове от поне четири десетилетия, което сега превръща жилищния пазар в касапница. Цените падат в девет от 18-те държави, наблюдавани от консултантската компания Oxford Economics, а най-бързо е понижението в най-прегрелите пазари. В Канада и Швеция цените са с над 8% надолу от февруари насам; в Нова Зеландия са намалели с повече от 12% спрямо миналогодишния си пик. Цените започнаха да се свличат и в САЩ и Великобритания, а в много страни се поели в същата посока.
Сделките също намаляват. Продажбите на жилища в САЩ през август са били с една пета надолу на годишна база според Националната асоциация на брокерите, лобистка група. В Нова Зеландия продажбите през трите месеца до юни са най-слабите от 2010 г. Акциите на големите британски строителни компании като Barratt и Taylor Wimpey са паднали наполовина тази година. Тези на DR Horton и Lennar, най-големите в САЩ, са се понижили с над 30%.