
Разочарование. Така най-меко може да се опишат реакциите на привържениците на т.нар. ДПС-Доган след вчерашното решение парламентарната група да продължи да подкрепя правителството, въпреки явната такава и на фракцията на Делян Пеевски „Ново начало“. Решението бе взето след продължило около шест часа и половина заседание с участието на депутатите, Централното оперативно бюро, председателите на областните съвети и кметове на общини.
Макар в обявеното от бившия кмет на Кърджали Хасан Азис и председателя на партията Джевдет Чакъров решение да се съдържаха условия към ГЕРБ, БСП и „Има такъв народ“, както и краен срок за подкрепата – до приемането на конвергентния доклад за еврозоната, ако коалиционните партньори продължат колаборацията си с Пеевски, във фейсбук групата, която подкрепя доганистите от ден едно на разкола, преобладаващите мнения са еднозначни.
„Господа заплатаджии и имунитет защитници, спите ли добре? Спите ли спокойно?“ – питат в „Аз подкрепям Ахмед Доган“.
Появиха се и намеци – че Хасан Азис и хасковският депутат Мюмюн Мюмюн са минали на страната на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания водач на Новото начало.
В ДПС-Доган отдавна тлее напрежение. Част от актива предлага почетният председател Ахмед Доган да се върне начело на партията, друга част предлага смяна на сегашното ръководство с нови млади кадри, като евродепутатът Илхан Кючюк, а трети – да се основе чисто нова партия. Както е известно, ДПС-Доган и ДПС-Пеевски са в съдебна хватка – от „марката ДПС“, през това кой е легитимен председател след серия от взаимни изключвания, в т.ч. на Доган, до кой да получава партийната субсидия. Видимо от публикациите от снощи и днес в групата, симпатизантите на почетния председател искат промяна.
„Уважаеми „народни представители“, временно назначени от народа, Спите ли спокойно? Усещате ли полъха на народното недоволство, който чука на вратата ви?
И вие знаете, че идват избори. И вие знаете, че този път няма да ви се размине. Защото народът помни. И народът се събужда.
Дръжте се, докато още имате на какво да се държите. Времето ви изтича. А след това – ще отговаряте. Един по един.
Ние не забравяме. И няма да простим“, пише Гюнер Мерт.
Както и Ерол Хадживейсал, който препраща към бранения имунитет на депутата Джейхан Ибрямов:
„Господа заплатаджии и имунитет защитници!
Спите ли добре, завивате ли се?
И Вие знаете ,че при едни следващи избори сте аут!“
И бившият депутат на Движението Ерол Мехмед излезе с критика, придружена със стих:
Говорим си ний за имунитет,
гаче държавен суверенитет
ни заплашва да рухне връз назе.
О, Боже, туй е само мурафет,
но конвентът се разклаща даже!
Едните диво се борят за вот,
а други пък са раждани в кивот
и там ще бъдат до второ пришествие.
Парите, драги, не се печелят с пот,
а само с политическо възшествие!
Сред най-активните са сем. Атилла – Елван, основателка и администраторка на групата, и съпругът й Юджел.
„Мисля ,че вече са лодки без дъно!“ – реагира Елван.
„Да дадем път на младите – пътят на спасението на Общността ни!“ – посочи и Юджел.

Юджел Атилла
На Юджел Атилла, макар не поименно, Джевдет Чакъров посвети снощи репликата: „Позицията на г-н Доган е категорична, че никой не е упълномощаван да говори за нова партия. Партията е Движение за права и свободи“. Поводът е интервю на Атилла по БНР миналия уикенд, в което той разказа за разговорите си с Доган, който обмислял предложението му да основе чисто нова партия и даже клонял към съгласие. Един от най-старите сподвижници на почетния председател се обяви за оставка на сегашното ръководство за сметка на даване на път на младите.

Хасан Азис
От дни пък съпругата му подхвърля в различни публикации, които навеждат на мисълта, че сред доганистите има изменници, преминали на страната на Пеевски. Например: „Задачка закачка: Кой е бай Хасан и кой бай Мюмюн? Ще има наградка! Ще дам жокер – от Южна България са, в две съседни общини“. Както и: „Само да попитам един Хасковски депутат М. – дали ходи да целува Корана вчера!“. Под постовете й се спекулира с имената, основно с кърджалиеца Хасан Азис и Мюмюн, избран за депутат от съседната област Хасково.
Бюрган Талятов пък е публикувал партийната си книжка с текста: „35 години стигат. Снемам доверие от нашите избраници. Страхливци“.
Прокрадват се и не така крайни коментари:
Сашо Иванов:
Уважаеми колеги, Проблемите, с които днес се сблъскваме, не са случайни – сами ги създадохме. Лесно е да стоим отстрани, да критикуваме и да търсим вина в другите. Но ако искаме промяна, нека първо се обединим и заедно оправим това, което сме допуснали да се влоши. Едва тогава ще имаме правото да изискваме и да се възмущаваме.
Фахредин Молламехмед (в отговор):
Кой е стоял отстрани? Всички бяхме на първа линия срещу Делян Пеевски! Забрави ли последователните протести и тежката предизборна кампания? Някои удобно се скриха! Времето на това ръководство изтече, трябва да се обединеним и заедно да потърсим отговорност.
„Трябва да има мандатност в партията не може едни и същи хора да ни управляват 25 години“, четем още.
Самото решение снощи е било взето на кантар – 51% срещу 49 на сто – съобщи по-рано „Дневник“. И така да е обаче – то е факт.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране