„Милион и половина са твърде големи пари и най-малкото един политик трябва да има отговорността пред обществото да заяви произхода на такава сума“, заяви обвиняемата съдийка Румяна Ченалова в предаването „Просто Диков“ по BiT.
Повод за думите й е последната част от изтеклите записи на разговори между нея и бившата председателка на Софийския градски съд Владимира Янева. В този откъс става дума за отношението на премиера Бойко Борисов към жените в живота му. Владимира Янева: „Така е, ся, има една, на която й купи къща в Барцелона за милион и половина евро! Има една друга, тя ходи в „Шервиньо“, забраих й името как се казваше, която беше на един негов много близък приятел от „Котараците“ жена. Как се казваше не мога да се сетя в момента. Както и да е. Тя му беше протокол“.
Румяна Ченалова призова прокуратурата да отправи запитване към испанските власти. „Мисля, че Кръстева живее в Барселона. Предполагам, че в Барселона няма толкова много имоти, които са собственост на български граждани. Ако прокуратурата поиска, може да направи една такава справка в рамките на една седмица. Това може да бъде установено много бързо.“
Споменатото име „Кръстева“ съвпада с предположението на „Биволъ“ за Десислава Кръстева, която е била назначена за главен специалист в Дирекция „Правителствен протокол“ към Министерския съвет на 2 ноември 2009 г
Румяна Ченалова определи като невъзможно заключението на ВСС, че няма нарушение на Етичния кодекс на магистратите, които участват или се споменават в записите от „Яневагейт“. „Ако г-жа Янева е излъгала мен и останалите участници, това означава, че тя е нарушила Етичния кодекс, защото си е позволила да си измисля толкова дискредитиращи твърдения. Ако пък г-жа Янева е казала истината, тогава излиза, че те са извършили тези действия или най-малкото са й ги споделили“.
Ченалова описа процедурата, която би трябвало да следва едно истинско разследване на скандала: Първо, да се поиска „една подробна справка от „Вайбър“ по отношение на тези 10-15 дни или месец имало ли е комуникация между тези лица“. „Тогава може да се появят и други съобщения“, предположи Ченалова.
Второ, да се „разпитат членове на ВСС, които са участвали в т.нар. среща при главния прокурор, на която на Милка Итова е казано да не разпространява информация за срещата“.
Трето, „да се разпита и г-жа Дренска, която е предала на Янева информацията“. Румяна Ченалова отхвърли твърдението, че записите били манипулирани. И припомни, че експертизата, която стигнала до такъв извод, не е предоставена нито на Етичната комисия към ВСС, нито на останалите членове на Съвета.
Разследването било водено формално. Ченалова разказа какви въпроси са й били задавани: „Етичната комисия ме пита кои адвокати са посещавали кабинета на съдия Янева, водила ли съм разговор с Бойко Борисов. ВСС задаваше въпроси, които по-скоро не водеха към отговора на въпроса действителни ли са тези разговори“.
Ченалова каза, че на този етап няма да огласи името на кмета на окръжен град, който водел съдии при Делян Пеевски. И разказа как е било разпределяно делото за КТБ. „Не беше случайно разпределението на КТБ. Разпределиха го на Калина Илиева, тя беше командирована от съдия Янева. Но тя много се притесни от това дело и си направи отвод. След което аз знаех предварително от съдия Янева, че делото ще бъде разпределено на Иво Дачев. Той е зам.-председател на търговско отделение и името му не е свързано с никакви скандали, но с когото тя си комуникираше.“
Делата се разпределяли от съдебни помощници, а бившата зам.-председателка Желявска разпределяла само някои. „Всички виждахме как Митко Флашката влиза в кабинета й – външен човек на СГС“.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране