Милен Цветков сам бил излязъл от автомобила си и преминал 20 м, което значело, че не бил в толкова тежко състояние. Ако пък бил изнесен, това било първата грешка, а така не трябвало да се прави. Охранителите му дали вода, което не трябвало да се прави. Милен Цветков разговарял с 4-5 охранители от МОЛ „Парадайз“.
В един момент охранителите се борили с него, вадили му езика.
Полицията закъсняла, движението не било спряно, а колите преминавали през останките от катастрофиралите автомобили и навсякъде „хвърчали части“. Линейката закъсняла.
Две момичета неопитни правили сърдечен масаж на М.Цветков. Хекимян втори път пита, акцентирайки върху сърдечния масаж. След като Милен Цветков бил качен в линейката, тя не тръгнала веднага, а след 10 минути.
„Вие ми кажете, може ли човек да оцелее след 42 минути?“- пита свидетеля. Свидетелят засичал по часовник времето.
По време на интервюто свидетелят многократно повтори: „Не знам дали смъртта е резултат от поли-травмите /?!/, от задушаване или от закъснението на линейката и неадекватната помощ. Не бяха подготвени. Може би щеше да е жив още“.
Разбира се, Хекимян зададе въпроса и за поведението на пътуващите в автомобила на извършителя. Свидетеля заяви, че тримата са обикаляли около автомобила и нещо търсили и били адекватни.
Знаете ли какво значи това?
Този свидетел ще даде същите показания в досъдебното производство. Според тези показания излиза, че произшествието не е запазено /части хвърчали навсякъде/, което ще компрометира доказателствената стойност на протокола за оглед. Ще се назначи съдебно- медициннска експертиза, която ще съобрази тези показания, а един от въпросите ще изясни пряката причинна връзка между деянието и причинената смърт или опосредствуването на настъпилият резултат от други фактори – преместването на пострадалия, приема на вода, неадекватната и несвоевременна помощ.
Разкъсването на пряката причинна връзка променя квалификацията на деянието. Дееца отговаря за тежка телесна повреда, тъй като смъртта е резултат от последващи обстоятелства, настъпили след деянието не по вина на извършителя. В най- лошият за него вариант, ще отговаря за причинена смърт при многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства.
Интервюто завърши с възмущение от неспазване на карантината, изразено от човек, който 4-5 часа разговарял с приятели на 50 м от катастрофата и който имаше наглостта да заяви, че всички, включително момчето, което уби Милен Цветков, сме жертви на случващото се по улиците.
Питам се, как бТВ успя да намери точно този свидетел, който по време на интервюто не вдигна очи и не погледна водещия…
Бившият съдия Румяна Ченалова, Фейсбук
4 коментара
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Освен професионални измами и кражби,има ли нешо друго професионално направено от тези на власт?
Най-малкото да се замислим…ако имената на свидетелите са публични, то много по лесно е да се окаже натиск върху тях било то чрез пари или заплаха. Но с тази практика в България предлагам обвиняемия да се яви на живо по телевизията, да се гледа от всички делото…Водещата от съдебен спор да е водеща на предаването, а вината и присъдата да се реши в стил БигБрадър с SMSи- поне ще е забавно, ще има рейтинг и отделно ще се съберат пари. А и да има и линия на живо и фейсбук преглед докато тече, за да сме сигурни, че няма да има измами в гласуването 🙂
Съдебната практика в Щатите е следната. Очевидците не дават интервю по телевизията и съдебните заседатели по възможност е хубаво да не са пристрастни под медийно влияние или обществено такова. Реално производството се мести в друг окръг или щат. Този човек, щом е дал интервю по телевизията, не би трябвало да бъде призован за свидетел, а казаното в едно предаване трябва да остане неизвестно или да не се взима под в предвид в съда. Много непрофесионално от страна на прокуратурата.
гарантирано от герб