Данъчните продължават със запорите върху дялове в дружества, свързани с Цветан Василев. Днес са блокирани дяловете на фирмата „Кемира“ в завода за боеприпаси „Дунарит“ на основание „очаквани публични задължения“, като не е посочена конкретна сума, показва справка в търговския регистър.
„Дунарит“ е част от шестте дружества, които Цветан Василев продава на неизвестната компания LIC33, регистрирана в Люксембург и притежавана от белгиеца Пиер Луврие. Най-голямото сред тях е „Българска телекомуникационна компания (БТК), а останалите са компанията за радио и телевизионно разпръскване „НУРТС България“, вторият мултиплекс „Фърст диджитал“, авиоремонтният завод „Авионамс“ и пийпълметричната агенция „Гарб“.
Луврие вече е управител на „Кемира“. Преди дни Цветан Василев обяви на личния си сайт, че Луврие контролира „Дунарит“ и авиоремонтния завод „Авионамс“ през дружеството „Хедж инвестмънт България“. То е собственик на „Кемира“ и се притежава от фирма, регистрирана на Британските Вирджински острови. Луврие пък заяви в отворено писмо до премиера Бойко Борисов, че сделката за шестте компания за 1 евро и ангажимент за изплащане на кредити за около 900 млн. евро е окончателна. В същото време държавата се опитва да я спре, включително и през запорите от НАП.
С мотива „бъдещо публично вземане с предполагаем размер от 500 000 лв.“ бяха запорирани акциите на „Вива Телеком България“ в БТК. „Вива Телеком България“ е едноличен собственик на БТК, а собствеността в нея е на „ИнтерВ Инвестмънт“.
Вече са блокирани са и 300 броя акции на „Кен трейд“ в „НУРТС България“ заради предполагаемо публично вземане за 77 534 лв. Делът на дружеството в компанията за телевизионно и радиоразпръскване е малък. Данъчните запорираха и дяловете на Цветан Василев в дружеството „Бромак“ и компанията „Фина-С“. Мотивът е предполагаемо публично вземане за над 1.989 млн. лв. Чрез „Бромак“ Василев притежаваше мажоритарния пакет акции в КТБ. До скоро „Фина-С“ работеше като инвестиционен посредник, но по молба на ръководството на компанията лицензът й беше отнет. Блокирани са и акциите на „Технологичен център – Институт по микроелектроника“ (ТЦ-ИМЕ) в дружеството „Технотел инвест“ заради публично вземане за 1.5 млн. лв. Запорирани са и акции на „Бромак Финанс“ в „Бромак телеком инвест“.
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Интересно е, дали държавата има причина да налага запор или просто изпълнява поръчката на няКОЙ, който има интерес да прогони инвеститора.