16.02.2023 | 10:45
Държавата е мащеха за домакинствата, които са потребители на природен газ
Необходими са спешни решения за възстановяване на справедливостта

През лятото на изминалата 2022 година търговците, които доставят природен газ на клиенти с неравномерно потребление (иначе казано клиентите им ползват газ за зимно отопление предимно) имаха ангажимента да заплатят и нагнетят количества в Чирен, които да са достатъчни до март 2023г.

Такива търговци, които имат задължение да поддържат количества по Плана за действие при извънредни ситуации са Булгаргаз, Овергаз, ТИБИЕЛ, МЕТ и други. Още повече, че това задължение беше императивно потвърдено и от Европейската комисия, като политиците тогава ясно заявиха, че предвид ситуацията със спрените доставки от Русия, всяка страна членка е длъжна на всяка цена да направи и невъзможното, за да се запълнят хранилищата до над 80% до октомври. И така, заради политически решения, всички изброени търговци започнаха да съхраняват природен газ през лятото на 2022 година при възможно най-високите цени на синьото гориво. Така цената на съхраняваните количества в микса е от порядъка на 250 лв./MWh.

Клиентите на тези търговци са топлофикациите и домакинствата, които ползват природен газ за битови нужди. Ангажиментът на търговците е до м. април 2023 година да изтеглят нагнетените количества в Чирен. Цената, на която са закупени тези количества е много по-висока от тази, на която в момента се търгува синьото гориво, обаче. Текущата цена е в порядъка на 120-130 лв./MWh.

Това е причината никой от търговците да не използва складираното гориво в Чирен. В противен случай загубата от над 100% на единица природен газ трябва да бъде поета от търговците, което им гарантират фалит на секундата или да се прехвърли като непазарно увеличение на крайните клиенти. Дори Булгаргаз в момента продава на най-високите цени в Европа, защото тегли количества от Чирен. А, парадоксът е, че те получават и 1/3 от техния микс на най-ниски цени от Азербайджан. Да не говорим и че хранилището в Чирен е блокирано и на практика неизползваемо, защото никой не иска да си изтегли газа от там.

За това сигнализират всички институции от газовите асоциации и търговци в отворено писмо. Синдикатите също споделят с голяма грижа задаващата се криза.

Изходът

Изходът от тази ситуация може да бъде единствено в решение на държавата да поеме част от разликата между цената, на която е купен газа за нагнетяване на Чирен и пазарната в момента. Все пак заради политически решения се стигна до тук, редно е и политиците да помагат. Алтернативата – масови фалити и най-скъп природен газ за домакинствата и бизнеса за много дълъг период от време. Или с други думи, втора по-голяма газова криза в рамките на по-малко от година и то в много по-големи размери, отколкото първата.

Резултатът от бездействието винаги е на гърба на крайните потребители

Държавата помага на крайните потребители на електрическа енергия, като поема част от сметката. Няма причина да се помага на едните, а да се ощетяват другите. Важно е да се отбележи, че се касае не само за домакинствата, които се отопляват директно на природен газ, но и за абонатите на топлофикациите в София, Пловдив, Плевен, Бургас, Враца, Варна и Велико Търново.

Държавата в този случай е майка за едни и мащеха за други. Претенцията за социално отговорна държава би следвало да се защити със солидарно отношение в кризата към всички домакинства.

В отвореното писмо ясно е обяснено и до какво може да се стигне, ако се допусне тази втора газова криза в страната:

…“С настоящото отворено писмо Ви апелираме да не допускате грешката да оставите газовия сектор в България в колапс. От това ще пострадат всички – малкият човек, който спестява всяка една стотинка, за да си плати сметката за природен газ, малкото предприятие за производство на хляб, което с нежелание вдига цената на същия този хляб, за да оцелее, всички онези стопански клиенти, които са и работодатели на същите тези хора, за които говорим, топлофикационните дружества, които осигуряват топлина и уют в домовете ни“…

Сметките на домакинствата са в ръцете на Държавата Решенията за изхода от кризата също.

За това газовите асоциации, асоциацията на топлофикационните дружества, търговците и топлофикациите очакват решение, което ще доведе до балансиран изход, щадящ крайните потребители.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране