Правителството на България даде на вчерашното си заседание 2 нови концесии на фирми от кръга на прословутия Христо Ковачки. На софийското дружество Прохорово майнинг АД да добива медни руди с попътни компоненти от молибден и злато от находище Прохорово, участък Прохорово. Концесията се предоставя от държавата за срок от 35 години. Очаква се за този срок постъпленията от концесионни плащания да бъдат в размер на около 54.8 млн. долара без ДДС, пише Десант. По закон парите постъпват в държавния бюджет и в бюджетите на общините по местонахождение на концесионната площ – в случая Тунджа и Нова Загора. Концесионерът предвижда инвестиции през периода на концесията за обезпечаване на производствената дейност в размер над 214 хил. долара.
Проектът е любопитен по две причини, писа Капитал. Първо, това ще е едно от малкото нови разработени находища в минната индустрия след промените. Освен това с него в рудодобива ще влезе нов, но добре познат участник – Христо Ковачки, който оперира повечето частни въглищни мини в страната. Напомняме, че фирмите от кръга на бизнесмена дължат на НАП, НОИ и работници над 200 млн.лв. Напомняме също, че държавата члез НЕК на Министерството на енергетиката поне два пъти годишно субсидира с по 30 млн.лв. Топлофикациите от същата група, вместо поне да прихване дължимото. Причината е, че в предишния парламент бизнесменът беше сложил близкия си Кънчо Филипов и своята братовчедка – и двамата депутати – шефове на групата, която Бареков вкара в парламента като ББЦ. Неотдавна той закри мината си в Бобовдол и остави работниците и целия град на ръцете на социалната система.
Чрез Минна компания според Десант бизнесменът от Самоков практически държи половината от акциите в инвеститора Прохорово майнинг. Любопитен е и партньорът му – Атанас Тилев, който през последните години държи дял в Еврохолд.
За срок от 29 години Минна компания ЕООД – София ще добива лигнитни въглища от находище Алдомировския въглищен басейн, участък Радуловци, намиращ се на територията на община Сливница, Софийска област. Решението е взето по време на редовното заседание на Министерския съвет.
Постъпленията от концесионни плащания за срока на концесията се очаква да достигнат около 5.3 млн. лева без ДДС.Концесионерът предвижда да инвестира над 3 млн. лв.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране