Дефицитът в Националната електрическа компания (НЕК) е 3 млрд. 700 млн. лева., като 2 млрд. и 300 млн. лв. е генериран от невъзстановени инвестиционни разходи за АЕЦ „Белене” и Цанков камък. Това съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова в събота.
Тя добави, че 1.4 млрд. лв. е тарифният дефицит, който НЕК генерира в резултат на регулаторната политика.
„Регулаторна политика, която е на базата на нормативната уредба и на нейна база НЕК изкупува електрическа енергия от двете американски централи, от заводските централи, от топлофикациите, ВЕИ-ата, на по-високи цени, отколкото е пазарната цена. Сами разбирате, това е един заложен дефицит в системата, който води до това НЕК да не може да се разплаща с производителите на електрическа енергия”, обясни Петкова.
Задълженията на НЕК към този момент са близо 900 млн. лева. По думите й, една от първите крачки, които българското правителство е предприело, за да преодолее финансовите проблеми в сектора е да предоговори договорите, условията по двата дългосрочни договора.
„За радост успяхме да предоговорим намаляването на цената за разполагаемост. Това е цената, която всички ние плащаме, когато тези централи не са натоварени и не работят. В резултат на това намаление НЕК до края на срока на договорите ще реализира икономии в размер на 1 млрд. лева или по 100 млн. лева годишно”, посочи още енергийният министър.
Междувременно председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Кирил Домусчиев обяви, че ще внесе в прокуратурата два сигнала за договорите с американските топлоцентрали и за ВЕИ-тата.
„Първият е свързан с това кой как и защо подписа договорите с ТЕЦ „AES Гълъбово“ и ТЕЦ „Контур-Глобал Марица Изток 3“. Нормално ли е заради тези договори и анексите да няма виновни, след като с тях се загробила цялата индустрия? Искаме да има наказан”, заяви Домусчиев пред Нова телевизия, добавяйки, че настоява за същото и по отношение на възобновяемите енергийни източници.
Той обаче не изясни в какъв контекст прокуратурата трябва да се занимае с тези сигнали при положение, че работата й е да разследва данни за евентуални престъпления, а не да се произнася по изгодността на сделки, които така или иначе нееднократно са били обект на проверки.
„Имаше проверки, но има ли наказани? Какво показват тези проверки? Няма и един доклад за това“, добави шефът на КРИБ, според който „енергийната мафия е по-опасна от наркомафията“.
Той анонсира и нов масов протест на работодателските организации срещу цените на тока, който ще се проведе в София на 30 септември. „За да видят всички тези, срещу които е насочен протестът, че няма да оставим така нещата. Както всички проблеми в енергетиката продължават да се радикализират, така и ние се радикализираме“, закани се Домусчиев. По думите му „нищо не се е променило, няма сериозни реформи, не се правят проверки, договорите уж се предоговориха, но продължаваме да плащаме по старите цени“.
Според Домусчиев, ако не се вземат мерки, България не само ще остане най-бедната държава в Европа, но положението ще се влошава все повече. „Всеки управник ще трябва да знае, че ще ходи в затвора за такива неща. Тази сметка ще продължаваме да я плащаме още 15 години. Предоговарянето е символично, продължаваме да плащаме всичките сметки. Виновни са не американците, а този, който е дал баницата“, обобщи бизнесменът.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране