Приватизация отвътре, прикрит договор за наем и индикатори за измама – това са цитати от проверката на Министерство на отбраната във Военномедицинска академия. И по-специално от заключенията на проверката, засягаща взаимоотношенията между ВМА и една частна фирма, съобщава bTV след свое разследване.
Дружеството „Дерма Прим” работи на територията на Клиниката по дерматология във Военномедицинска академия. Взаимоотношенията между частната фирма и голямата държавна болница открехват завесата към проблема с българското здравеопазване и изпълват с конкретно съдържание клишето за боледуващата система.
Всичко започва през 2004 г., когато ВМА и „Дерма Прим” сключват договор за медицински услуги. Тогава началник на Военномедицинска академия е генерал Стоян Тонев. Дерматолог по специалност. Днес, на върха в българското здравеопазване, председател на ресорната парламентарна комисия, депутат от ГЕРБ.
„Ако няма такива договори с тези фирми, тогава освен загубата на средствата се получава още един момент – лекарите на военна болница отиват да работят извън болницата”, обяснява той и допълва, че основание да подпишете договор с „Дерма Прим” е с цел болницата да не губи средства, които могат да дойдат от извънболничната.
Държавната проверка обаче установява, че приходите на Клиниката по дерматология, между 2007 и 2014 г., са в размер на 2,1 млн. лв. А разходите са за повече от 12 милиона лева. Казано с прости думи – през последните 7 години ВМА е инкасирала загуба за над 10 милиона лева от Клиниката по дерматология.
Одиторите са категорични, че този „резултат се дължи на неразграничимостта между разходите за Клиниката и тези за естетичната дерматология на фирма „Дерма Прим”. Настоящото ръководство на ВМА също потвърждава това обвързване.
Според ген. Николай Петров може да се стигне до заключението, че причината за нерентабилното управление на кожната клиника е свързаността с „Дерма прим”, при която с публични и държавни средства се прави един частен бизнес.
Началник на клиниката по дерматология е професор Мирослава Кадурина. Безспорен специалист в тази област. Специализирала е в Германия, Швейцария, Франция, Съединените щати. Генерален секретар на Европейското дружество по лазерна дерматология.
„Това, което няма да откриете в нейната биография е, че тя притежава 84% от „Дерма прим“ – фирмата, чиито разходи, според министерството на отбраната, са отчетени като разходи на клиниката, която тя ръководи във Военна болница. Тоест, както пише в доклада, разходите на тази фирма се покриват директно от бюджета на ВМА, който пък идва от бюджета на Министерството на отбраната, който пък идва от нашите данъци“, прави изводи bTV.
Професор Кадурина не пожела да застане пред камерата ни. В писмото, което ни изпрати, тя прилага решение на комисията за конфликт на интереси от август 2014.
„Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси е прекратила производството по сигнал против ръководител на Катедра дерматология и венерология към ВМА”, пише тя.
5 коментара
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
ха, ха-зъболекарката с надписаните 17 хиляди я арестуваха, а наглеците с 10 милиона си депутатстват 🙂
Мммм….даааа…! Аз нали Ви казах, че и на тези избори настъпахте мотиката..
Д-р Кадурина съвсем не е „безспорен специалист“,както я определяте. Нанесла е вреди на много пациенти с некомпетентността и с чувството си за безнаказаност.Медиите – преса и телевизия,са тези,които от години услужливо я рекламират ,а ВМА се погрижи за нейната възходяща кариера.
цялата болница знае това за кадурина, но мълчи от страх-сега да говорят…
Кво прайми сега,бат Стояне.Кво мислихме,кво излезе.