В 20 часа вечерта, близо 10 часа след като приключиха с обсъжданията, депутатите внезапно решиха, че ще се откажат изцяло от своите възнаграждения до отмяната на извънредното положение. Предложението беше направено съвсем неочаквано от ГЕРБ.
След като от заплатите им се направят съответните удръжки за данъци и осигуровки, остатъкът ще бъде превеждан по сметка на здравното министерство, за да бъде използван за борбата с коронавируса, обясниха замисъла си управляващите. Мярката ще важи и за висшите представители на изпълнителната власт – членовете на правителството и на политическите кабинети, и шефовете на държавни и изпълнителни агенции. Но ще бъде приложена така, че да не повлияе на възнагражденията на президента и вицепрезидента, висшите ръководители на съдебната власт и на различните регулаторни органи, чийто заплати са обвързани с депутатската.
„Карате ме да се чувствам горд, че съм част от това Народно събрание! Това предложение показва истинска съпричастност към проблемите на българския народ и българския бизнес“, възторжено се обърна към управляващите лидерът на „Воля“ Веселин Марешки.
По същия начин реагираха и партньорите на ГЕРБ от „Обединени патриоти“, които призоваха президента Румен Радев и вицепрезидента Илияна Йотова да последват примера на депутатите. „Времето е чумаво. Трябва да бъдем заедно. Кой, ако не президентът, трябва да покаже тази мъжественост, зрялост и отговорност? Кой, ако не самият бащица на българската нация да се докаже по някакъв начин и да опровергае всички онези нелепости към неговия имидж и лъчезарен облик. В противен случай можем да кажем, че бащицата е само на книга. Бъдете мъж, политик и българин! Много малко ви остава! Действайте!“, обърна се към държавния глава депутатът от НФСБ Валентин Касабов.
10 ЧАСА ПО-РАНО
Изненадващата развръзка дойде след скандала с увеличените възнаграждения на депутатите, който предизвика бясна надпревара между парламентарните политически сили кой да предложи по-голямо намаление на заплатите си.
По принцип размерът им се обновява на всеки 3 месеца и възлиза на тройния размер на средната заплата в обществения сектор. Така, от началото на април, щеше да достигне 4248 лв. основно месечно възнаграждение.
От ГЕРБ, които предизвикаха скандала, първоначално предложиха заплатите да не се преизчисляват за срока на извънредното положение, ако надхвърлят полученото за декември 2019 г. Тогава парламентаристите са взимали близо 3900 лв.
Идеята се хареса на ДПС. От движението обявиха, че това е подходящ начин да се покаже съпричастност към гражданите по време на кризата. И предложиха така спестените пари, които ще останат в бюджета на парламента, да бъдат пренасочени към сметка на здравното министерство за борба с коронавируса – а управляващите ги послушаха.
Първото предложение на ГЕРБ беше оценено като половинчато от БСП. Социалистите поискаха нивото на заплатите да бъде свалено до размера им в края на предния парламент – 2976 лв., при това за постоянно. „Това следва да е трайна промяна, водеща до намаляване на бездната между гражданите, получаващи до 1000 лв., и техните избраници, получаващи 4 пъти повече. Няма сфера в България, където заплатите да растат с такъв темп”, изтъкна соцдепутатът Крум Зарков.
От „Воля” на варненския бизнесмен Веселин Марешки пожелаха възнаграждението на народните представители да се изравни с минималната заплата, която възлиза на 610 лв. „Хубаво е да видим дали можем да живеем с толкова”, обясни депутатът Пламен Христов.
„Обединени патриоти” не се бяха сетили като останалите да внесат предварително свое предложение. Но напомниха, че имали такива идеи в миналото и обвиниха ГЕРБ, че не се осъществили, тъй като партньорите им ги обявявали за популистки. „Сега, когато ГЕРБ внасят, не са популисти. Аз не мога да разбера каква е логиката на нещата”, раздразни се Юлиан Ангелов от ВМРО. И предложи депутатската заплата да бъде постоянно съкратена на 50 процента от средното възнаграждение в страната – с аргумента, че след кризата заплатите в страната ще паднат, а замразените депутатски ще останат все така високи.
С това отприщи лавина от подобни предложения. Борис Ячев от НФСБ направо поиска депутатите въобще да не взимат заплати, докато трае кризата. „Не е толкова страшно”, успокои Ячев колегите си. Това невероятно, на пръв поглед, предложение спечели и останалите депутати от управляващата коалиция. А останалите, охотно или не, ги последваха.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране