Макар че по правилник избраниците могат да качват тримесечна справка как харчат тези пари на сайта на парламента,
повече от 100 дни след конституирането му нито един от тях не е публикувал подобен отчет, пише “Труд”.
За този период всеки от депутатите трябва да е получил в плик по 5400 лв. (б.а. – по правилник безотчетните пари са 2/3 от основната депутатска заплата, или 1800 лв. на месец). За отсъстващите от заседанията без извинение има санкции, но допълнителните пари остават – при повече от 5 пропуснати дни депутатите вземат по 600 лв. за представителни разходи.
От 1 януари т.г. на безотчетните пари се удържа данък от 10% по Закона за корпоративното подоходно облагане. Налогът ще се плаща от Народното събрание.
Макар че няма отчети в интернет, от повечето партии твърдят, че депутатите ще обясняват как харчат парите пред парламентарните групи. Понякога ръководствата им удържат част от сумите за общи разходи.
В предишни мандати ГЕРБ даваха част от парите за лечението на болни деца. БСП ще карат червените да представят отчети за безотчетните суми в групата на три месеца.
От парламентарните групи твърдят, че част от парите отиват за заплащане на работата на сътрудници и експерти. И новите депутати запазиха практиката да назначават за нещатни сътрудници партийци, бивши представители на изпълнителната и законодателната власт, че дори и роднини.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране