09.02.2015 | 13:48
Дисциплинарно производство и за съдията, свързан с делата на Бареков срещу TV7
Родопски е съдия е определен за докладчик по още едно дело, касаещо конфликтът между Пеевски и Василев

Министърът на правосъдието Христо Иванов e внесc. днес в деловодството на Висшия съдебен съвет предложение за образуване на дисциплинарно производство срещу съдия Ивайло Родопски от Софийски градски съдза допуснати от него дисциплинарни нарушения, съобщиха от пресцентъра на министерството.

На ВСС се предлага, след съответна проверка и оценка на изложените факти и констатации, да наложи дисциплинарно наказание, което да съответства на тежестта на нарушенията на съдия Ивайло Родопски.  Тези констатации са направени в хода на цялостната проверка на дейността на Панайот Велков по всички дела, по които той е бил назначен като временен синдик в обезпечителното производство. Проверката е образувана след постъпили сигнали в Министерството на правосъдието от страни по конкретни дела, както и от омбудсмана на Република България.

На 5 февруари т. г. министър Иванов внесе във ВСС предложение за образуване на дисциплинарно производство срещу съдия Румяна Ченалова от СГС, обосновано с данни за нарушения, констатирани в хода на същата проверка на дейността на синдика Панайот Велков.

Съдия Ивайло Родопски е командирован в търговското отделение на Софийски градски съд от Костинброд. Проверяван е няколко пъти.  В момента отново тече проверка заради случайното разпределение на дела в търговското отделение, което отредило Родопски да е съдия по две дела заведени с поредни номера, като и двете дела са за несъстоятелност на TV7 и NEWS7.

Справка в сайта на Софийския градски съд показва, че делото е образувано във вторник – 24 юни. Същият ден е образувано и друго дело за обявяване на несъстоятелност – отново по молба на „Ноу фрейм медия България“ собственост на Николай Бареков срещу „Балкан българска телевизия“ ЕАД или както сега е известна – Нюз7.

Две седмици по-рано същият съдия е определен за докладчик по още едно дело, касаещо конфликтът между Пеевски и Василев. На 10 юни Корпоративна търговска банка подава молба за обявяване на несъстоятелност на акционерното дружество „Витенда“. Молбата на КТБ е уважена и два дни по-късно като обезпечителна мярка на дружеството е назначен временен синдик.

Справка в сайта на ВСС показва, че командированият съдия Родопски не се е явил на провеждания сега конкурс за повишаване в СГС и другите окръжни съдилища в страната.

Съвсем скоро ВСС разгледа възражение на съдия Родопски срещу изготвената му атестация. Работата му е оценена с 68 точки – „добра“, а като мотив за намаляването на точките му са посочени почти равен брой на отменените и потвърдените актове на съдията, както и пропуски в познанията на материалното и процесуалното право и липсата на стремеж за преодоляването им.

ВСС върна атестацията на съдия Родопски заради оплакването му, че в нея е отчетен нов акт на Инспектората към ВСС, чиито резултати не касаят проверявания период. Както „Съдебни репортажи“ писа, актът на ИВСС установя нарушение по образуването и движението на гражданско дело на доклад на съдия Родопски.

Това не е първият сблъсък на магистрата с ИВСС обаче. През 2008 г. главният инспектор Ана Караиванова обяви, че тогавашният шеф на Костинбродския районен съд Ивайло Родопски е участвал в схема за имотни измами. Инспекторатът се задейства след три сигнала на наследници на имотни жители на Констинброд и провери всички искания за издаване на изпълнителен лист въз основа на запис на заповед. Проверката установи, че необичайно голям брой от тях са подадени от един адвокат и по всички се е произнесъл един и същи съдия – председателят на съда Родопски. Оказало се, че записите на заповед са фалшиви. В един от случаите съдията дори не събрал държавна такса за изпълнителен лист за 600 хил. лв.

ИВСС е излязъл с предложение до ВСС съдия Родопски да бъде отстранен от поста, а дисциплинарното производство продължи повече от осем месеца. В предложението на инспектората се сочи същи, че магистратът не е спазвал принципа за случайно разпределение на делата, не е съблюдавал местната подсъдност (произнасял се е по дела, които са били от компетентност на друг районен съд), както и че е издавал изпълнителни листове на несъществуващи основания.

В крайна сметка съдия Родопски бе наказан с понижаване в ранг – от апелативен в окръжен съдия, за три години, а впоследствие наказанието му бе заличено предсрочно.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране