Подкрепата за ДПС на тези избори ще падне от 500 000 до под 300 000 гласа, има вероятност ДОСТ да прескочи границата за влизане в Народното събрание. Това прогнозира в понеделник пред бТВ бившият член на ръководството на ДПС и някогашен земеделски министър Мехмед Дикме.
Дикме смята, че „тези автобуси, които ще дойдат (с гласоподаватели от Турция) , няма да гласуват за ДПС”, а най-вероятно ще се пренасочат към партията на Лютви Местан ДОСТ. По време на разговора Дикме заяви, че не симпатизира на нито една от двете партии и коментира като страничен наблюдател. „Ако Турция реши да се намеси пряко в изборния процес в България, ще го направи, и то по категоричен начин”, смята Дикме.
По думите му в Турция живеят 350 000 души с избирателни права и това са много над прословутите 4%, ако някой реши да се намери и да окаже натиск.“Дори половината от тях да бъдат подложени на натиск и да гласуват, това е сериозна намеса с 25-30 мандата и без тях не може да стане правителство”, обясни той.
В смесените райони ще има натиск от страна на хора, които ще дойдат от Турция, българските служби трябва да се подготвят за решаването на този проблем, посочи Дикме. Според него натискът върху населението в Кърджалийско е изключително голям – от една страна, да гласуват за ДОСТ, а от друга страна, представителите на ДПС казват, че ако не гласуват за тях, ще им спрат социалните помощи, обслужването в общините и т.н.
Дикме цитира хора от Ардино, според които натискът в момента бил почти равен на този от времето на Възродителния процес. Къде е държавата и защо не се намесва в тези региони, когато има такъв натиск, попита бившият политик от ДПС. Не може да има битка между слон и комар, коментира Дикме по повод интерпретациите за лична битка между турския президент Реджеп Тайип Ердоган Ахмед Доган.
По думите му добрите отношения между България и Турция са се градили в рамките на десетилетия и не бива да се създава напрежение между двете страни. Дикме разкритикува турския министър на труда и социалните грижи Мехмет Мюеззиноглу, който призова българските изселници да гласуват за ДОСТ. Според него реакцията на българското Министерство на външните работи е била на ниво. Правилно е бил привикан посланикът Сюлейман Гьокче, с което въпроса може да се каже, че бил решен.
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
ами избийте се бе мамка ви мръсна и проста