Българският евродепутат Елена Йончева ще иска европейският главен прокурор Лаура Кьовеши да провери парите, които отиват за българските пътища, както и как точно се строят те. Това става ясно от съобщение на самата евродепутатка.
„Българските граждани искат да са част от Европа. Те се надяват Европейският съюз да помогне на България за демократизирането ѝ. Това казала Елена Йончева, евродепутат от Групата на социалистите и демократите в ЕП, в интервю пред швейцарския вестник „Тагесанцайгер“, цитирана от пресофиса си „В момента това не е така и хората постепенно губят надежда. Положението става все по-лошо. Това не е грешка на Европейския съюз, това е наша грешка. Ние трябва да се борим за нашата държава! Аз не обвинявам Брюксел, обвинявам себе си“, посочила още Йончева.
„Помогнете ни, госпожо Фон дер Лайен! Не е достатъчно да се правят само изявления. При Вашето посещение в София премиерът Борисов накара да бъдат демонтирани микрофоните на журналистите преди пресконференцията, за да не могат да задават неудобни въпроси. Сега Европейският съюз има нов главен прокурор – румънката Лаура Кьовеши, която е водила битка срещу корумпираните политици в собствената си държава. Аз ще се срещна с нея и ще ѝ предам събраните документи. Има и други нарушения. Европейските дипломати например знаят много добре какво става. Някои от случаите са незначителни. Важно е обаче на българските политици да стане ясно, че отклоняването на средства няма да остане безнаказано. Тогава ще престанат да го правят“, посочи още тя.
„Многото пари от Европейския съюз са част от проблема. Брюксел следял къде отиват парите, твърдят политиците. Но Европейският съюз получава документите с информация точно от тези, които строят лоши пътища за много пари“, заявява Йончева. По думите ѝ Брюксел контролира документите, но не и самите пътища. „Това е проблемът. Нужно е европейският главен прокурор да се заеме с истински проверки: пробите от пътищата трябва да се сравняват със строителните планове. Същото се отнася и за принципите на правовата държава: на хартия България изпълнява всички изисквания на Европейския съюз. Но реалността е съвсем различна“, казва още Йончева.
На няколко пъти тя организираше публични прояви с носене на въпроси до АПИ за качеството на строените пътища, но и до момента няма ясно информация нито от нея, нито от Агенцията. Твърдеше се, че ще се дадат проби на европейски лаборатория , но и до сега няма данни и за тях.
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Правилно е казала, на хартия магистраслите и пътищата са перфектни.Но на новопостроен път на които ограничението на скороста е 90 км, при 90 км вероятноста да да излетиш от платното е много голяма.Пропаднала настилка,разбит и разкъсан горен слой на асфалта,неправилен наклон за отичане на водата и това на ново строителство. На хартия и границата има всички най нови тгехнически средства и митничарите пазят като очите границата си, но господата там ще пуснат всеки да влезе който им плати достатъчно подкуп. Всичко се вижда, може да заблуждават само тези които четът докладите и вестниците на България без да направят инспекция на место.Отклоняването на средства от ЕС е най-малко за 2018г.Най големи са кражбите на Евро фондове през започва с най високи кражби -2015/2010/2016/2012/2013. 2018 е годината са най-ниски кражби на евро фондове около 250-300 000 000 Евро откраднати.