В интервю за БНР политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи коментира разцеплението в ДПС. Заглавието е на „Дневник“.
В момента наблюдаваме криза в политическата система, не е само в ДПС. Не може да се произведе стабилно управление и тази криза се връща обратно в партиите, дестабилизирайки ги. А едни нестабилни партии – като в омагьосан кръг – не могат да произведат стабилно управление.
Каквато и да изсърбаме тук като попара, нито ще бъде лек и лесен този процес, нито като резултати за обществото няма да бъдат като с магическа пръчка решени и получени. Предстои ни един доста неприятен път.
ДПС е една от най-непрозрачните партии в България и ако трябва да правим анализ, можем да се върнем при дружи подобни трусове вътре в Движението за права и свободи какъв е бил крайният резултат: Доган винаги печели. Различни са факторите за това.
След клетвата за вярност вчера моите очаквания са тези 30 народни представители да продължат в този дух, но повече ми се струва, че път назад няма, ще има последствия за ръководството на ДПС във фигурата на Делян Пеевски. Дали това ще бъде някаква форма на отстраняване, дали ще бъде ограничаване на правомощията, дали ще бъде някакъв различен курс – в ДПС последната инстанция е Доган.
Партията очевидно е разклатена, Пеевски започна чистка от момента, в който стана съпредседател, даже отпреди това. Доган ще трябва да възстанови силата си в структурите. Това в момента се случва. Но е очевидно, че има напрежение.
ДПС черпи легитимността си от фигурата и историческата роля на Ахмед Доган. И в някакъв момент тази партия ще трябва да преосмисли своето съществуване. Но очевидно не са готови да го направят в момента.
Пеевски не е първият, срещу когото Доган ще се изправи в ДПС. Там е горе-долу ясно накъде отива. Притеснителното е, че се твърди, че г-н Пеевски използва съд, прокуратура, че има влияние вътре – това го каза Рамадан Аталай. Че се задържат хора, че има институции – бухалки, които се управляват от олигархични кръгове, не от вчера. Да си припомним случаите на Нотариуса и „Осемте джуджета“, в които беше ясно, че има такива организирани престъпни групи за натиск върху магистрати и върху на хартия независими институции, каквато трябва да е антикорупционната комисия.
И според мен това е нещо, което притеснява хора от ДПС – дали те утре няма да се събудят с досъдебно производство или да започнат да ги викат на разпити. Може би за реални престъпления, които са извършили… Но самият факт, че се твърди от политици на толкова високо ниво, че институциите могат да се използват по този начин за решаване на лични партийни съдби, е просто стряскащо, защото това означава, че нито един от нас не може да разчита на разделението на властите и на независими институции.
Във връзка с връчването на втория мандат на ДПС не очаквам да видя там Пеевски, но не е ясно дали от ДПС веднага ще върнат папката с мандата или ще симулират преговори.
Борисов не иска да хваща горещия картоф. Той и в момента управлява. Ако той нямаше излаз и достъп до властта, щеше да направи много по-големи усилия. Тъй като изпълнителната власт и сега му е „вързана в кърпа“, Бойко Борисов избира да не се хаби политически и репутационно със създаването на редовно правителство.
Като в сапунена опера сме в България с политическите процеси…
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране