Енергийната система в страната от полунощ в понеделник работи в авариен режим заради снега и лошите метеорологични условия, електроподаването в някои региони е ограничено, без ток остават над 750 селища като екипите на електроразпределителните дружества продължават да работят по отстраняването на пораженията от снеговалежа.
Това съобщи пред журналисти министърът на енергетиката Теменужка Петкова, която даде брифинг в Централното диспечерско управление. Жертва на студа стана 65-годишен от крумовградското село Горна кула, чието извмръзнало тяло е било открито в понеделник на автобусна спирка в Кърджали. Мъжът е излязъл от дома си в петък вечерта, когато започна обилният снеговалеж.
„Такива количества сняг не са падали от години в тези региони. Преспите сняг на места достигат до метър и половина“, каза Петкова и обясни, че проблемът със селищата, останали без ток, е в това, че аварийните екипи на ЕРП-тата не може да стигнат до регионите с аварии.
Ограничителният режим за електрозахранването ще продължи 48 часа. На територията на ЧЕЗ населените места, които са без електрическо захранване са 86, по данни на EVN – 658, и по данни на „Енерго-Про“ – 11. Ситуацията е усложнена, но екипите са на място. Най-тежко е състоянието в южната и югоизточната част на България, където в критично състояние бяха на територията на областите Смолян, Кърджали и Хасково“, обяви министърът.
Тя допълни, че преливането на язовир „Ковачево“ край Мини „Марица Изток“, довело до заливането на рудник и на подстанция на дружеството, създава проблеми с транспортирането на въглища за ТЕЦ „Марица Изток 2“. За да се обезпечат доставките се разработва алтернативно железопътно трасе.
По думите й е трябвало да се извърши облитане с военни хеликоптери на районите, където има аварии в електрическата мрежа, но това не е станало заради лошото време. „Условията, при които се работи, са изключително тежки. Добре работим в синхрон с електроразпределителните предприятия. Всички трябва да проявим разбиране, тъй като метеорологичната ситуация е усложнена. 6 подстанции са изключени аварийно. Екипите на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) работят отлично“, каза Петкова. Тя допълни, че са взети всички мерки за обезпечаване работата на язовирите и каскадите. „Да се надяваме, че положението ще бъде овладяно предвид обилното снеготопене“, заяви тя.
От ЕВН съобщиха, че 160 техни аварийни екипи работят за отстраняване на повредите в засегнатите от стихията райони в координация с институциите и ЕСО. Електрозахранването към Смолян, Чепеларе и Пампорово вече е възстановено. В останалата част на област Смолян (основно в общините Рудозем, Баните и Мадан) обстановката остава сериозна поради непроходимостта на много от пътищата, паднали дървета и все още изключени подстанции на ЕСО.
Проблемни по същите причини към момента остават части от област Пазарджик в общини Велинград и Батак. Сериозна остава обстановката и в област Кърджали, главно в общините Ардино и Кирково, където при възстановяване дейността на подстанциите на ЕСО обстановката би се подобрила значително.
На места като община Кирково падналият близо 4 метра сняг се очаква да възпрепятства възстановителните дейности до края на седмицата, въпреки наличните моторни шейни и ангажираните допълнително екипи от други части на Югоизточна България.
В община Гълъбово, където бе обявено бедствено положение, е подсигурено аварийно захранване, докато се отстранят проблемите в наводнената подстанция.
Бедстват и общините Минерални бани и Якоруда
По-голямата част от населените места в община Минерални бани са без ток и вода. Двете училища са затворени. В Хасковска област общо в 10 училища не се провеждат учебни занятия заради неразчистени пътища и липсата на ток. В община Якоруда е обявено бедствено положение в селата Аврамово, Бел камък, Смолево и Конарско. Повечето малки села там са без ток и със снегонавявания от поне 1.50-2 метра.
От три дни има блокирани хора в хижа „Христо Смирненски“ между Юндола и Белмекен. Роторната машина, която се опитала в неделя вечерта да отвори път, закъсала в петметровите преспи.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране