Фалшифицирал ли е турският президент дипломата си за висше образование? – пита в днешното си издание авторитетното германско списание Дер Шпигел, като се позовава на заместник-председателя на турската парламентарна фракция на „Националистическата партия“ Юсуф Халакоглу.
Очевидно документът за висше образование на Ердоган е по-стар от Университета Мармара, пише от своя страна австрийският вестник Курир и пояснява, че според Конституцията на Република Турция, президентът трябва да има академично образование.
И двете медии припомнят, че темата е повдигана през цялото президентство на Ердоган, но била потънала в забрава. Сега отново се припомня, благодарение на опозиционната Партия на демокрацията на народите (HDP), която представлява интересите на левите и на кюрдите в парламента. Постоянното й настояване пред Изборната комисия да представи дипломата за висше образование на Ердоган, се увенчаха преди дни с успех – показаха дипломата.
Но – вместо темата да бъде зачеркната от света, ето че на бял свят излизат нови противоречия. Дер Шпигел:
– Дипломата е издадена през 1981 година. Проблемът е, че Университетът Мармара е основан през 1982 г.
– Деканът, и ректорът, подписали дипломата, са встъпили в длъжност също през следващата година.
– Графолози съобщават, че шрифтът, с който е изписана дипломата, през 1981 година все още не е съществувал на пазара.
– Транспортното дружество на град Истанбул съобщава с гордост на своята интернет страница, че Ердоган е бил на пълен работен ден през цялата 1981 година.
„Има тема – фалшифициране на документ. Лесно е да бъдат обяснени предположенията – казва депутатът Идрис Балукен от Партия на демокрацията на народите – но президент и Комисия не дават отговори.“ Партията се надява да получи отговор на списък от въпроси, изпратени до Министерството на образованието.
Австрийският в-к Курир отбелязва: Според Конституцията, за президентския пост могат да бъда избирани само кандидати, които са навършили 40 години и които притежават университетски диплом след минимум четири годишно следване. Ердоган е посещавал само едно учебно заведение, което издава дипломи след двугодишно обучение и няма лиценз за университет, обяснява политикът Юсуф Халакоглу от Националистическата партия, цитиран от германската и австрийска медия.
Има опасения, че дебатът около дипломата на Ердоган ще остане без последствия. Медиите в страната избягват темата. В същото време Изборната комисия отказва искания за експертиза за истинността на дипломата. Най-силната опозиционна партия в турския парламент – Републиканската народна партия, дори е внесла искане да бъде премахнато от Конституцията изискването за диплом за висше образование на кандидатите за президентски пост. Обосновката на партията е забележителна – не само Ердоган щял понесе загуби около спекулациите относно неговата диплома, но също и Турция и президентската институция.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране