Брюксел заплаши да изключи Гърция от Шенгенската зона, ако не предприеме спешно мерки за подобряването на условията за настаняване на мигранти, писа в. „Файненшъл таймс“, като цитира високопоставени източници от ЕС. Атина е остро разкритикувана заради бавната процедура по регистрацията на мигрантите, както и заради нежеланието си да приеме помощ от европейската гранична агенция Фронтекс. Освен това властите в Атина не осигуряват достъп до медицинско обслужване на бежанците, което е причина за високата смъртност сред пристигналите в Гърция мигранти, недоволстват от Брюксел. Страната има срок до средата на декември да промени политиката си. „Германците са гневни и затова се говори за изключване на Гърция от Шенген“, казва източникът на в. „Файненшъл таймс“. Натиск имало и от страни от Източна Европа. Премиерът на Словакия Роберт Фицо заяви преди срещата на върха ЕС – Турция в неделя, че е крайно време Гърция да бъде извадена от Шенгенската зона.
Гръцкият министър по въпросите на миграцията Янис Музалас отрече твърденията, че Гърция е заплашена с изхвърляне от Шенгенската зона. Според него „материалът на „Файненшънъл таймс“ съдържа лъжи“. Янис Музалас смята, че в статията са описани „често използваните“ критики срещу Гърция от „тези държави членки“, без да уточнява кои са те.
Германия обяви, че очаква всяка страна – членка на ЕС, да участва във фонда на стойност 3 млрд. евро, които бяха обещани на Турция за подобряване на условията, при които са настанявани бежанците. „Всички държави – членки на ЕС, трябва да помогнат при събирането на общите средства от 3 млрд. евро… Това е въпрос на европейска солидарност“, заяви секретарят на финансовото министерство Йенс Спан пред местните медии. Той уточни, че въпросът предстои да бъде обсъждан на срещата на финансовите министри от ЕС, които се събират следващата седмица във вторник.
ЕС и Турция сключиха негласно споразумение за преместването от турска територия към страни от ЕС на 400 000 – 500 000 сирийски бежанци, твърди унгарският премиер Виктор Орбан, цитиран от агенциите. „Ако това споразумение бъде прието, ще се окаже огромен натиск върху останалите страни от Вишеградската група ( Полша, Чехия, Унгария и Словакия, бел. ред.)“, каза още Орбан.
Словакия заведе дело срещу ЕС заради плана за задължително разпределяне на 160 000 лица, търсещи убежище, между държавите членки в рамките на квотна система, обяви министър-председателят на страната Роберт Фицо. Съдебният иск е внесен в базирания в Люксембург Съд на ЕС.
Германският канцлер Ангела Меркел обяви на съвместна пресконференция с президента на Афганистан Ашраф Гани, че афганистанските бежанци, които идват в Германия по икономически причини, ще бъдат депортирани в страната си. Тя отбеляза, че афганистанците имат малки шансове да останат във федералната република. „Не трябва да им втълпяваме лъжлива надежда“, посочи Меркел.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране