ВМА е на ръба на фалита заради договори, които бившият шеф ген. Стоян Тонев е сключвал с частни фирми. Три години, след като той се пенсионира, новото ръководство е принудено да обзавежда болниците и санаториумите в страната от фирма, с която все още има договор. Разследване на Нова телевизия установи, че случаите, за които Тонев се сдоби с обвинение от прокуратурата, са само малка част от всичко, което се е случило по време на 10-годишното му управление в болницата.
Почти веднага, след като става шеф на ВМА, там се настаняват трайно няколко фирми, наети да вършат различни дейности. Една от тях е със задължението да доставя медицинско и не медицинско обзавеждане и оборудване на петте болници и на двата санаториума в системата на ВМА. С фирмата генералът сключил 7-годишен рамков договор и задължава лечебните заведения да купуват от столове и маси до електрически крушки на цени, определени от нея, разкри разследващият журналист Васил Иванов.
В санаториума в Банкя фирмата е доставила обзавеждане за 480 000 лева. Легла с матраци по 1200 лева за брой. Шкафчетата пък са на цена от 300 до 1300, а фотьойлите – по 1000 и пейки по 2000 лева. Етажерка от талашит и пластмаса струва по 7776 лева/на метър. 10 пъти над пазарните цени са и столовете, купени в столовата.
След пенсионирането на Тонев, новото ръководство на ВМА е принудено да обзавежда кабинети с дарения, защото договорът с фирмата все още е в сила и ако купува мебели, трябва да ги плаща по споменатите космически цени. Военният министър в оставка Николай Ненчев посети санаториума в Банкя с екипа на Нова телевизия. На въпроса как му се струва обикновен шкаф да струва 800 лева, той отговори с въпроса: „Не е златен нали?“. „Не съм търговец, но очевидно не струва толкова пари. Не бих си купил и толкова скъпи столове. Срамувам се като български гражданин от това, което се е случвало. Извършвали са се безобразия. Тук става въпрос за корупция“, заяви Ненчев.
Печалбата за близо половин милион лева за една фирма от обзавеждането на санаториума на ВМА в Банкя е само малка част от случвалото се през годините в болницата. Тя е само една от няколкото, които се появяват и настаняват трайно, след като ген. Тонев оглавява ВМА.
На фирма, отговаряща за храненето на болните, при Тонев се плаща по 9 млн. лева годишно, а на тази, която работи след смяната му – 3 млн. Оказва се, че за десет години ВМА е платила 60 млн. лева по-скъпо за хранене. Така след 10 години управление на ген. Тонев, болницата задлъжнява с 230 млн. лева. След като новото ръководство прекратява много от сключените от него договори, дългът намалява на 35 млн. лева.
Ген. Тонев отказа да застане пред камера, за да каже как е сключил договорите. В разговор по телефона с Васил Иванов обаче той заяви, че е правил всичко в интерес на пациентите.
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Стига сте тиражирали снимки на противоконституционно изнесено и провесено,като черга знаме!Четете Конституцията и не съдействайте при нарушенията и! Все пак сте медия и имате отговорности!Задължения бих казал!