До дълбоки тайни от миналото на рода на Кирил Петков проверката, след като бившият премиер сам се вкара в капан, повдигайки темата за комунистическите репресии над членове на семейството му.
През уикенда се заформи ожесточена полемика около това били ли са наистина бабата и дядото на съпредседателя на „Продължаваме промяната“ в концлагери. Той сам отвори кутията на Пандора в социалната мрежа. Там излезе с публикация, която имаше за цел да защити кандидат-кмета на ПП-ДБ Васил Терзиев, който бере негативи заради семейната си обремененост с „Държавна сигурност“.
„Повечето хора знаят, че баба ми Райна Петкова и дядо ми Кирил Петков са били в лагери по време на комунистическия режим“, написа в личния си фейсбук профил Петков, като не спомена конкретно концлагера в Белене.
Крайдунавският град обаче попадна в центрофугата на заформилия се спор заради едно по-старо изказване на Петков, от есента на 2021 г., когато по време на среща със синдикалисти в „Мини Марица-изток“ в прав текст той баламосва присъстващите, че „моята бебе беше в Белене…едно време“.
Сега съмнението, че Кирил Петков не казва цялата истина за предците си, се засили още повече, най-малкото заради това, че в Трудово-възпитателните общежития в Белене – най-секретния и най-дълго просъществувалия лагер за политически и идеологически противници на БКП през периода на тоталитарното управление, са били въдворявани само мъже.
Според достоверни източници, които са наясно с историята на семейство Петкови, Райна Петкова наистина е била заточена, но не в Белене, а в друг концлагер, намиращ се из Добруджанския край. Между 1944 г. и 1962 г. има приблизително 100 лагера за принудителен труд в страната.
Причината Райна Тодорова Колева (по баща) да бъде въдворена са били семейните обвързаности с БЗНС „Никола Петков“ и роднинството й със сериозна фигура в земеделски народен съюз – Георги Колев – Шайкалията.
Впоследствие, по време на репресиите, Шайкалиев успява да избяга във Франция, като комунистическият юмрук се стоварва върху роднините му. Племенницата му Райна Колева е заточена за около година и половина в лагер в село из Добруджа.
Преди 9 септември 1944 г. бабата на Кирил Петков завършва средното си образование в учебно заведение за медицински сестри във Варна. Според семейните архиви дядото на бившия премиер, на когото е кръстен и за когото внукът му също твърди, че е пребивавал в Белене, произхожда от една от най-богатите фамилии в Плевен, притежавали са най-голямата по онова време фабрика за порцеланови изделия.
След като комунистите им отнемат фабриката, Кирил Петков и Райна, вече Петкова по фамилията на съпруга си, се преселват в София. Прадядото на Кирчо, тоест главата на богатия плевенски род, купува имота на ул. „Цар Шишман“, в който и към днешна дата живеят Кирчо, съпругата му Линда и две от трите им деца.
Райна Петкова умира през февруари 2011 г. в София, но е погребана в родното си село Соколово, Ловешко.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране