31.03.2023 | 16:20
Европейската прокуратура подхвана ГЕРБ за ремонта на жълтите павета
Предполагаемите щети от реставрацията на софийския център са за 3 милиона евро

Европейската прокуратура извършва днес обиски в София в рамките на разследване за възможна корупция и злоупотреба с еврофондове при реставрацията на историческия център на града, включително на знаменитите жълти павета.

Това се казва в разпространено съобщение на институцията.

Разследването е под кодовото име „Жълт паваж“. Асоциацията вероятно иде от знаменитата песен „Сбогом, жълт паваж“ на Елтън Джон.

Твърденията са за злоупотреби с предназначеното за столичната община финансиране за реновиране на стария градски център. Дейността се съфинансира от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР). Има подозрения и за корупция, като предполагаемите щети са за 3 милиона евро.

Европейската прокуратура е започнала това разследване през есента на 2022 г. въз основа на медийни публикации. Обвинението проверява договори, подписани между столичната община и две търговски компании след процедури за обществени поръчки.

Според разследването първият договор бил подписан през 2018 г. за реставрация на централната част на София, включително на бул. „Цар Освободител“ и пл. „Народно събрание“. Две години по-късно обаче, след извършване на редица плащания, договорът бил прекратен по взаимно съгласие. Поводът бил неизпълнение между условията и инвестиционния проект. Отбелязано било също, че строителните дейности потенциално могат да увредят Централния военен клуб, който е построен през 1907 г. и има историческа ценност. Въпреки това на изпълнители били платени близо 3 милиона евро (6 милиона лева), без да се удържат неустойки.

След прекратяването на този договор общината подписала ново споразумение с друг изпълнител при същите условия. Изпълнителят поискал авансово плащане от близо 750 000 евро (1,5 милиона лева) за реставриране на вековните жълти павета в центъра, защитени от българския Закон за културното наследство. Сумата засега не е изплатена и се очаква проучване на ситуацията.

Поисканата от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) техническа експертиза обаче установила, че паветата били положени лошо и че по някои от блоковете имало пукнатини. Лошото качество на възстановителните работи заедно с липсата на проверки от страна на общината биха могли потенциално да доведат до допълнителни разходи. Това показват предоставените на Европейската прокуратура финансови документи.

Според разследването изпълнителите предоставили подправени документи с невярно съдържание. Те удостоверявали, че работата била свършена в съответствие с със спецификациите. Това довело до неправомерни плащания.

Днешните обиски и следствени действия се извършват от ГДБОП на пет места. За целите на следствието полицията се готви да конфискува документация и електронни доказателства, свързани с прилагането на проекта.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране