Постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС на вчерашното си заседание в Брюксел. Стартът ще бъде даден на 15 октомври в рамките на междуправителствена конференция.
На практика това означава разделяне на Албания и Северна Македония, уточняват дипломатически източници в Брюксел.
Според журналиста Николай Кръстев това е донякъде предизвестен сценарий, защото от няколко месеца се е работило в тази посока. „ВМРО-ДПНЕ“ имат мнозинство, но не се съсредоточиха върху въпросите за решаване, а създаваха проблеми с България. Вината за разделянето на РС Македония от Албания е именно в ръцете на управляващата партия, която държи властта от три месеца. България няма вина, въпреки че в Скопие вече се говори така“, коментира той пред nova.bg.
Първите междуправителствени конференции, които поставиха началото на преговорите със Северна Македония и Албания, бяха през юли 2022 година.
Оттогава насам Европейската комисия извършва скрининг или проверка дали страните са готови да започнат да преговарят като започнат да отварят преговорните клъстъри, които са 35 на брой. Вчера посланиците от ЕС решиха, че Албания е готова за това.
Борисов: Албания върви напред, а колегите от Северна Македония да понесат това, което са си сътворили
Винаги съм казвал, че опитът, който имам на Западните Балкани по разширяването, Берлинския процес, знам как работят нашите партньори – и в Европа, и в Америка, където са ни геостратегическите партньори. От нас се иска търпение, всички институции реагираха. Не трябва да изглеждаме агресивни ние. Тактиката на нашите колеги от Северна Македония е ние да бъдем виновни. Ние имаме Договор за добросъседство, вписан в плана за разширяване, и никой не може да мръдне от него. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в кулоарите на парламента по повод взетото решение Албания и Република Северна Македония да бъдат разделени по пътя им за членство в Европейския съюз.
„С нищо не нарушихме добрия тон. Казахме за оставка, което е нормално. Искам да уверя българския народ, че всичко, което сме направили в Европейската народна партия , в Европейския съвет, в Европейската комисия – много добре сме чути. Така действат европейските институти. Те не заплашват, те не обиждат.
Резултатът е, че Албания върви напред – тя прие българското малцинство, а нашите колеги в Северна Македония да понесат или понасят това, което са си сътворили“, коментира той. Борисов призова българските държавници да се придържат към добрия тон независимо от провокациите.
Попитан за равносметката му за 50-ия парламент, той каза, че е много важно днес депутатите да приемат двете допълнителни точки, свързани с енергетиката, които добавиха към дневния ред днес.
Медиите в Скопие: „Френското предложение плюс“ стана голям минус
„Албания се отделя от Северна Македония по пътя към ЕС, Скопие остава в неизвестност“, „Албания продължава без Македония в ЕС, ветото на Гърция е отменено“, „Тирана може да изпревари Скопие по пътя към ЕС, Албания започва преговори за членство в ЕС, анализират български медии“, „Френското предложение плюс“ стана голям минус. Албания тръгва, Македония остава в чакалнята“. Под тези заглавията днес медиите в Република Северна Македония съобщават, че постоянните представители на страните-членки на ЕС са взели решение Албания да отвори първия клъстър от преговорите с ЕС през октомври, което на практика означава Тирана да продължи с реалните преговори за членство в евросъюза без Скопие.
Медиите в Северна Македония цитират през български или албански медии информацията от Брюксел. В коментар за ТВ 21 министърът по европейските въпроси Орхан Муртезани казва, че „все още няма официално съобщение”.
„Докато македонската туристическа перла Охрид е в специален режим (за движение) заради двудневното посещение на Виктор Орбан, премиера на Унгария, която в момента председателства Съвета на ЕС, западно от Охрид (Албания) цари еуфория. На 15 октомври в Люксембург се очаква да се проведе Втората междуправителствена конференция ЕС-Албания, след което да бъдат отворени главите от първия клъстер. Такова решение взеха единодушно постоянните представители на ЕС на вчерашната среща в Брюксел, съобщиха медиите в съседна Албания”, пише „Дойче веле”.
„Дойче веле” цитира албанските средства за масова информация, че на 2 октомври албанското правителство ще представи преговорната си позиция на Брюксел, а на 15 октомври ще бъде организирана втората междуправителствена конференция.
„Преговорите на албанското и гръцкото правителство, както и натискът, упражняван от Брюксел върху Атина да се откаже от блокирането на интеграционния процес след ареста на кмета Фреди Белери, изглежда дадоха резултат“, цитира Дойче веле коментар на албанската ТВ Клан, допълвайки, че „очевидно такъв натиск не е упражнен в случая с Република Северна Македония, чието условие за провеждане на втората междуправителствена конференция с ЕС остава прилагането на конституционни промени, с които българите да бъдат включени в конституцията” на страната.
„Както изглежда, след вчерашното решение на посланиците на страните членки на ЕС, че Албания ще продължи преговорите за пълноправно членство в ЕС със следващата междуправителствена конференция на 15 октомври в Люксембург, „Френското предложение плюс“ стана голям минус, Албания си тръгва, (Северна) Македония остана в чакалнята”, пише Рацин.мк.
Изданието припомня, че Албания и Северна Македония, които вървяха „в пакет” по отношение на преговорите си с ЕС, проведоха първите междуправителствени конференции през юли 2022 г., а миналата седмица премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски и министърът на външните работи Тимчо Муцунски заминаха за Брюксел с т.нар. „френското предложение плюс“, с което „да искат съгласието на ЕС за отложеното действие на конституционните промени”.
„В изявление след срещите в ЕС Муцунски посочи, че някои от тези въпроси са били обсъдени с представителите на ЕС и че диалогът продължава”, пише изданието.
До този момент политически коментари в Северна Македония по темата няма. Президентът Гордана Силяновска е в Ню Йорк заедно с министъра на външните работи Тимчо Муцунски и министъра на отбраната Владо Мисайловски. Председателят на парламента на Република Северна Македония Африм Гаши заяви, че предвид поста, който заема, би желал да остави коментарите на политическите партии.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране