Да бъде монтиран спирателен механизъм преди изхода на резервоар „Мало Бучино – нов“, така че и при най-малък дисбаланс във водоснабдяването на София подаването към Перник да може да бъде спряно.
Това е поискала столичният кмет Йорданка Фандъкова на срещата при премиера Бойко Борисов заради водната криза в Перник.
Срещу използването на водопреносната мрежа на София, по която да преминат допълнителни количества вода от водосбора на язовир „Белмекен“ за Перник, поставих няколко изисквания, обясни Фандъкова във фейсбук.
Водоснабдяването на София се осъществя от язовир „Искър“ (75%) и язовир „Бели Искър“ (25%). Един от източниците на захранване на язовир „Бели Искър“ е яз. „Белмекен“. Предложението е за пренасочване на допълнителни 600 хил. кубика месечно от водосбора на яз. „Белмекен“, които да бъдат отведени през софийски магистрален водопровод до резервоар „Мало Бучино – нов“ и от там по 13-километрово ново трасе до водопроводната система на Перник.
Това предложение може да стане факт единствено след решение на Столичния общински съвет. За тази цел поисках от правителството и кмета на Перник още в понеделник да представят цялата налична информация по предложението на разширено заседание на комисията по инженерна инфраструктура на СОС, уточнява Фандъкова.
Това предложение ще бъде внесено за обсъждане в СОС единствено при 100% гаранции за водоснабдяването на София, категорична е тя.
И уверява, че към днешна дата водоснабдяването на София е осигурено напълно за години напред от съществуващите водни количества в яз. „Искър“ и яз. „Бели Искър“ към момента. За водоснабдяването на София годишно са необходими около 140 млн. кубика вода (12 млн. кубика на месец). В яз. „Искър“ са налични 465 млн. кубика вода, а в яз. „Бели Искър“ – 9 млн. кубика вода.
Поискала съм в предложението на държавата, което официално ще бъде изпратено до мен и до общинския съвет, да бъдат включени гаранции за възмездно осигуряване на допълнителните количества от водосбора на яз. „Белмекен“ и монтиране на спирателен механизъм преди изхода на резервоар „Мало Бучино – нов“, така че и при най-малък дисбаланс във водоснабдяването на София подаването към Перник ще бъде спряно. Финансирането на всички допълнителни дейности може да бъде единствено от държавния бюджет.
Без което и да е от тези условия аз лично няма да подкрепя разглеждане на предложението от Столичния общински съвет, твърди Фандъкова. Тя е възложила на „Софийска вода“ да предостави пълен анализ на техническите параметри на магистралния водопровод, по който се обсъжда да бъдат доставяни допълнителните количества вода от водосбора на яз. „Белмекен“ до Перник. Цялата информация за техническите възможности и актуалното състояние на водните запаси на София ще бъде предоставена публично и на Столичния общински съвет, който единствено може да одобри предложението в помощ на разрешаване на водната криза в Перник.
Настоях пред правителството с това решение да поеме ангажименти и за още два важни обекта за София. Първият, ремонта на стената на яз. „Бели Искър“ да започне още тази година. Вторият, изграждане на ново трасе от яз. „Огняново“ до водопреносната система на София като резервен водоизточник за питейна вода за столицата в дългосрочен план с оглед на климатичните промени, информира още Фандъкова
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Водите в България са собственост на държавата и държавата трябва да знае какво е количеството им и за какво се използва не само заради статистиката и данъците.
С оглед на това на първо време държавата трябва да има измерителен инструмент на всеки водоем примерно с повече от 1 л/сек дебит и орган който да извършва контрола. В момента държавата няма данни с какво количество вода разполага и колко от заплащането на това количество минава през държавата.Тогава когато едно В и К получи и заплати данък за едно количество вода, а реализира продажби на далеч по малко количество ще има интерес от подържането на водопроводната мрежа, а не да фактурира собствената си некадърност на сметката на потребителя.