Сключваните договори от назначените от служебното правителство шефове на търговски дружества под шапката на МО не са имали за цел стабилизиране на финансовото им състояние. Това се посочва в писмен отговор на военния министър Красимир Каракачанов на въпрос, зададен от депутати от ГЕРБ от ресорната комисия в НС. По-рано тази седмица той подчерта и от парламентарната трибуна, че кадруването в МО по време на временното правителство не е било на професионален принцип.
От отговора до депутатите става ясно, че групата „Терем“ например е започнала 2017 година с налични финансови средства от близо 21,4 млн. лв. Към май сумата вече била стопена на 19,2 млн. лв. Тенденцията е обратна само в две от дружествата – „Терем“ ЕАД и „Терем – Цар Самуил“ ЕООД. Набъбването на сумите там обаче се дължало в първия случай на възстановено ДДС, а във втория – на преведен аванс по сключен договор за изработка на ръчни димни гранати.
Наред с това в разходната част се откроява странен договор, сключен с „Таргет ТТИ – ОПС“ ЕООД на 3 май 2017 година – ден преди сдаването на властта на новото правителство на Бойко Борисов. По него са изплатени 9990 лв., срещу които фирмата е трябвало да разработи програма за посещение на българска делегация в Тогоанската република между април и май. Дейностите включвали разработване на логистичен план, съдействие за издаване на визи, резервиране на самолетни билети, хотели, зали и още куп други задачи, свързани с пътуването. Парите по договора били преведени до стотинка, но извършената проверка показала, че всъщност във връзка с планираното официално посещение в Того между април и май не са изплащани никакви командировъчни и такова не се е състояло. Самата фирма „Таргет ТТИ – ОПС“ ЕООД е регистрирана само месец по-рано с капитал от 20 лв., а дейността й включва строителство, консултантска и комисионна дейност, посредничество при подбор на персонал.
При „Терем Летец“ ЕООД пък се откроява предпочитанието към „Ковелит“ ООД, с която са сключени куп договори за ремонтни работи и доставка на материали.
Тенденцията на лош финансов резултат се откроява и при дружеството „Интендантско обслужване“, което шие униформите за военните. Там финансовата 2016 година е била приключена с печалба от над 400 000 лв., а в края на март вече е била регистрирана загуба от 30 000 лв.
Картината е по-различна само в „Снабдяване и търговия – МО“ ЕООД, където миналата година е била приключена със загуба от 961 000 лв., а в края на март тя е била намалена на 109 000 лв. В същото време обаче наличните парични средства към май били стопени с 400 000 лв. в сравнение с началото на 2017 година.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране