30 процента от фирмите в България смятат, че може да им бъде оказан натиск за финансиране на определена партия. 16 на сто пък прогнозират, че възможността за отворено партийно финансиране ще доведе до покровителстване само на част от бизнеса. Това показват данни от проучване, проведено сред членовете ан Българската търговско-промишлена палата.
Около 45% от фирмите отговарят, че биха финансирали партии. 14 на сто твърдят, че с промените се легализират сумите, които и сега се взимат от бизнеса, но скрито. Над 20% искат да има пълна прозрачност на източниците и детайлите по разходването на т.нар. Дарения.
Намалената субсидия ще доведе до изчезване на малките партии и оставане само на големите партийни структури, смятат около 60 процента от фирмите.
Запитването е направено между 28 юни и 3 юли, малко преди окончателното приемане на текстовете, с които държавната субсидия стана 1 лев и с които се реши партиите да бъдат безлимитно финансирани от фирми и физически лица. 30 процента от анкетираните не подкрепят идеята бизнесът да субсидира политическите субекти, защото така ще се оказва по-голям натиск върху фирмите. 16% са срещу това, тъй като по този начин само определени компании ще бъдат политически покровителствени. За 14 на сто законовите изменения са правилни, защото легализират сумите, които и сега се взимат от бизнеса скрито. Всеки пети иска прозрачност на източниците на финансиране и детайли по разходването на средствата, а 11% – да се криминализира предоставянето на средства или безвъзмездни услуги при непрозрачни условия. 3/4 от бизнеса иска максимална сума за парите от фирми и НПО, а 78% искат лимити – независимо от източника на партийно финансиране.
Близо 3/4 са убедени, че намалените средства за политиците ще бъдат компенсирани с пари от бизнеса. Според почти същия процент орязването на парите ще помогне на партиите да оптимизират структурите си и ще направи дейността им по-ефективна.
Бизнесът обаче си дава сметка, че намалената субсидия ще доведе до изчезване на малките партии. Фирмите откриват и позитиви в законовите промени. Според тях орязването на държавното финансиране ще ограничи членството в партиите „по семеен ред“, ще бъдат минимизирани разходите за несвойствени дейности и ще се въведен по-стриктен вътрешнопартиен контрол. Намаляване на зависимостта от гласоподавателите е друго предимство, според някои фирми. Решението за намаляване на субсидиите е добро, но ще има търсеният ефект само ако има по-затегнат контрол, защото от анкетата си проличава мнението на бизнеса, че плащанията „под масата“ ще останат, констатират от БТПП.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране