29.03.2023 | 11:06
Французи ще строят АЕЦ „Белене” с руски реактори?
Това би бил добър, интересен и нестандартен проект, но е под много условия, каза Иван Хиновски

Ще имаме ли американски 7 и 8 реактор в АЕЦ „Козлодуй” и 2 руски реактора, но построени от французи в „Белене”? Тези въпроси отново излязоха на дневен ред. Вчера стана ясно, че амбицията на служебния кабинет е САЩ и Франция да построят общо 4 ядрени блока у нас, съобщава Нова телевизия.

„Предстои окончателното подписване на т.нар. feed договор за техническо-икономическа обосновка за изграждане на 2 блока по технология AP1000 на „Уестингхаус” на площадката на АЕЦ „Козлодуй”, разясни зам.-министърът на енергетиката Еленко Божков. „Същият feed договор предстои да бъде подписан с EDF за изграждането на 2 блока по 1000 мегавата, като се използва съществуващото доставено оборудване на АЕЦ „Белене”. Това е руското оборудване”, подчерта Еленко Божков.

Според енергийния експерт Иван Хиновски това е възможно да се случи. „След 30 години ние няма да имаме 3600 мегавата въглищни централи. Така че за един такъв сценарий трябва да се готвим“, коментира Хиновски в „Здравей, България“.

По думите му подобни проекти са тежки и отнемат време.

„Един ядрен проект се прави за 10-12 години, а някои и по-дълго. Всичко, което говорим в момента, е на идейна фаза”, каза Хиновски.

Той обясни, че ядрените проекти минават през 4 фази – идейна, решение по принцип, решение по същество и започване на лицензионен процес.

„Ние сме все още, особено за „Белене”, на идейна фаза. Това би бил добър, интересен и нестандартен проект. Но е под много условия. Дали „Франатом”, които предстои да ни посетят, да се запознаят с площадката, оборудването – ще преценя, че това е реализуема задача. Второто условие е дали ще се договорят с „Росатом” да получат документацията за оборудването, тъй като тя е ключова. Третото много важно за нас – колко ще струва това”, обясни Хиновски.

По думите му френската технология е надграждане на руското оборудване, което ние имаме.

За поддържането има две условия – консервация със специални смазки и определени атмосферни, като например да не е на външна температура.

Хиновски припомни, че досега е имало такъв проект – хибриден, за АЕЦ „Козлодуй”.

За безопасността е най-важно това, което „Франатом” трябва да донесе и инсталира, смята още експертът.

„Едни испански инженери казаха, че ще бъде европейска централа. Тя ще бъде собственост на проектната компания, която в деня Х трябва да започне да я финансира и изгражда”, каза Хиновски.

Той смята, че „Франатом” разговарят с „Росатом” и ще получат критичния обем документация, която ще им трябва в този проект.

„Без техническата документация от производителя на оборудването няма как”, категоричен е Хиновски.

Централата ще може да работи с всякакво гориво, поясни още той.

„Има договор с „Фраматом”, които ще доставя гориво за 6 блок на АЕЦ „Козлодуй”. Същият тип гориво ще се използва и в една такава нова централа. Това не е сложно решение. Ключовото е „Франатом” да прецени състоянието на площадката, на оборудването, на наличната документация”ы каза Хиновски.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране