Четвъртък, 11 юни. Към 10 часа премиерът Бойко Борисов се появява на живо във Фейсбук заедно с варненския кмет Иван Портних.
Етюдът е част от неспирния виртуален екшън „Министър-председателят кара джип, а подчинено лице му докладва успехите на властта”.
В следващия един час той ще обиколи четири придобивки, ще поздрави стотина приветстващи го „булки”, свойски ще отвърне на журналистически усмивки. Сцените ще са емблема за обикновения премиерски делник, пълен с дребни герои, допринасящи за големия свят на илюзорно щастие. Като във „Фермата” на Оруел, където животните се къпят в благодат, а прасета се грижат за правилните им мисли.
Борисов е кацнал със самолет сутринта, а прословутият джип е докаран отделно като атрибут за задължителния театър. Портних го чака на входа на града, почти на магистралата. Излъчването стартира с обясненията на кмета какви нови улици и естакади са изградени или предстоят. „То е голямо, няма наклони…”, казва Борисов за кръгово кръстовище, по което преминават – изрича думите с натъртване, подобно на учителка, която наставлява дете да декламира. „Да, голямо”, повтаря Портних. След малко кметът е предупреден, че има всичко на всичко 40 минути – декламирането следва да е бързо. А, всъщност, въпросното кръстовище се е наводнило скоро при неголям дъжд, но тези подробности отсъстват в диалога.
„Как е, свикнаха ли варненци с „Левски”, пита Борисов след като влизат в платното на открития преди година булевард. „Той, г-н премиер, е много сериозно облекчение за трафика”, отвръща Портних. И с нотки в гласа издава, че е развълнуван от честта да докладва на ухо. Нито дума за няколко свличания и зейнали дупки, които съпътстваха живота на булеварда.
Маршрутът на джипа е подбран така, че или ремонтирано училище да се появи вляво, или нов паркинг вдясно. На една отбивка возилото спира и прeмиерът стартира диалог през прозореца с полицай:
– Здраве желаем, как си?
– Много добре!
– Какво правиш?
– … (Не се чува – б.а.)
– Карат ли бързо?
– … (Не се чува )
– Е то така е, един хубав булевард изкушава. Лека работа!
На тръгване Портних се съгласява, че новите прекрасни булеварди изкушават да се шофира бързо, което създава грижи на МВР. А всъщност полицаят не стои там да лови джигити, а за да осигури коридор за височайшия събеседник.
Пьтьом Борисов съобщава „топновина”, препредадена после от много сайтове. Брюксел искал да вижда градски железници не само в София, та Варна се състезавала с Бургас за тази благина. „Дайте ми проект, да не изостава Варна!…”наставлява премиерът. „О, това е много важно за нас. Не, не изостава!”, за пример е Портних. През цялото време той дава вид на
мил, но необигран сервитьор,
на когото му е леко трудно в конфуза. Най-задната седалка е заета от Томислав Дончев, обигран е – излъчва доволство, че днес не той държи таблата.
А всъщност идеята за железница във Варна е от времето на социализма. През 2007 г. ГЕРБ кандидатира за кмет човек, който искаше да се изгради моторелса (Свилен Крайчев). Но всички му се смяха, а той отдавна не е в партията, омерзен от същото, което омерзява 90% от българите.
Следва посещение в нова детска градина. Тридесетина жени чакат наредени от сутринта и практически не са се занимавали със задълженията си. Гостите се застояват десет минути. После препускат към болница „Света Анна”, където строените са около 100 в няколко редици. Ръкопляскат му.
Борисов се разхожда без маска из коридорите, наоколо хора кашлят, без маска се движи и шефът на болницата Красимир Петров (бивш депутат – от ГЕРБ, разбира се). „Тука сега от короната пазите ли, от друго?…”, пита единият човек без маска. „От всичко пазим”, отвръща другият. Не става ясно какво прави делегацията в болницата, но нищо – срещу Борисов греят усмивки, хората са озарени. „Здравейте булки, как сте!”, „Ей, запушихте пътя, бе, оставете хората да минат!”… – той е едновременно сват, брат, любовник, регулировчик и шофьор на този народ.
Целият воайяж протича с една особеност – варненските журналисти не са уведомени за тъй ценното посещение. Но журналистиката е винаги будна, забелязва излъчването във Фейсбук и си троши краката от бързане, за да свари Борисов на излизане от болницата. Микрофони непримиримо са навряни в премиерското лице. Той обаче е склонен единствено да позира за снимки. Качва се отново в джипа на път за нов спортен комплекс, но размисля все пак да поговори с журналистите. Чуди се да слезе или да се върне след половин час, пиарът му Севделина Арнаудова обаче се намесва: „Може да ги извикаме в спортния комплекс, там е още по-хубаво !”. Така благодарение на безспорния професионализъм и добрина на Арнаудова журналистите са накарани да препускат още след ескорта.
Трупата пристига в спортния комплекс. Борисов триумфално оглежда терените, площадките, пейките. Всъщност районът е презастроен. „Тука в квартала не се ли сърдят, че им шумят!..”, интересува се премиерът не вредят ли спортуващите. „Напротив, г-н премиер, всички са абсолютно щастливи”, отвръща Портних. И добавя: „Тука бе едно поле”. Не е било поле. Беше игрище за футбол, изоставяно постепенно, за да се превърне в придобивка за милиони.
Разговорът с журналистите е предшестван от дружески взаимни закачки. Оказва се, че репортерите са препускали да го гонят из града, за да го питат по следните животрептящи теми: магистрала „Хемус” (безобиден десетилетен въпрос), как е положението по границите (уникално вълнуващ казус), мерките за коронавируса и икономиката на ЕС. Нито едно питане за замърсяването на езерото, за строежите на брега… Арнаудова е по-спокойна и от шефа си, нея никой не я закача. Един единствен журналист се осмелява да пита по актуалните скандали с Божков и Златев, Борисов го реже с думите:
„Аз имам работа, не съм като вас”. Този журналист по (не)случайност е от скараната с властта в момента bTV.
Тъжна е тази картина с журналистите. Много варненски медии затвориха, част от репортерите се принудиха да работят за ГЕРБ, защото през последното десетилетие просперират предимно бизнеси, свързани с ГЕРБ. Не се знае колко дълго още ГЕРБ ще раздава порциите – и репортерите се хихикат пред Борисов, пустосват го, като си тръгне, но в крайна сметка тичат подире му – иначе просто ще останат без хляб. А той добре разбира в каква пиеса е главен герой и се наслаждава на всеобщото околно унижение.
Като няма медии, Фейсбук опитва да е медия. Стела Николова, общински съветник от „Демократична България”, в рамките на пет минути задава десет въпроса в профила на Борисов. От рода на: „На Аспарухов плаж ще се топнете ли?”. Колежката й от съвета Марица Гърдева (ГЕРБ) я контрира: Е, няма как да се въздържиш да не хейтиш!!!”. Кой ли сериозен човек може да хареса тази мила провинциална картинка?!
А джипът вече не се мярка. Някой ще го закара до друг град, където театърът ще почне отново. Театър, който Борисов нарича „работа”.
Диян Божидаров, „Сега“
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране