Молба от България към „Газпром“ за увеличаване на доставките на природен газ не е постъпвала. Това е заявил заместник-председателят на „Газпром“ Александър Медведев, цитиран от местни медии, предаде БГНЕС. „В този случай аз участвах в преговорите с България. Никакви питания за 15 млрд. куб. м газ не са постъпвали“, е казал заместник-председателят на „Газпром“.
Българският премиер Бойко Борисов заяви преди ден, че България разчита на руски газ в обем 15 млрд. куб. м, подготвяйки се за строителството на газоразпределителния център „Балкан“. Премиерът изрази опасенията, че България от страна, транзитираща природен газ, може да се превърне само в негов потребител, ако новите газови потоци заобиколят страната.
„Ние от много време разговаряме за газовия хъб и ние казахме, че в нашия европейски хъб, финансиран от ЕК към момента, ще съберем газ от много източници“, каза Борисов, обяснявайки за подписаната през миналата седмица в Санкт Петербург пътна карта с „Газпром“. По думите му реализацията на този хъб няма да позволи страната ни да бъде заобиколена от газовите потоци. Според него хъбът ще събере газ от много източници – проучваните находища в Черно море „Хан Аспарух“ и „Терес“, както и експлоатираното находище „Галата“, интерконектора с Гърция и „не на последно място – договорения азерски газ, и руски газ“. „Просто си изпълняваме ангажимента, подписваме и си пълним кошничката – газовата, с тези възможности, уширяваме си нашата газопреносна система, за да може по всички изисквания на ЕС, спазвайки Третия либерализационен пакет, да превозваме газ, на който от всичките тези източници пожелае“, обясни Борисов.
„И да си вземаме транзитните такси – и най-вече – компресорите и газопреносната ни система да бъдат пълни. В противен случай от юг азерският газ минава през Турция, Гърция и Италия, от север – през „Северен поток“ 1 и 2, и България ще стане само един клиент. За да не го допуснем, подписахме тази пътна карта за газа за 15,7 млрд. куб. м“, заключи премиерът.
От „Газпром“ са съобщили за „Комерсант“, че пътната карта се отнася за вариантите за развитие на газопроводите в България и не засяга въпроси, свързани с доставките на конкретни обеми синьо гориво.
Освен това „Газпром“ не обсъжда с България възобновяването на „Южен поток“, а варианти за развитие на нейната газопреносна система, заяви Медведев. „С българските колеги обсъждаме варианти за развитие на газотранспортната система на България, именно за това става дума“, е казал той, отговаряйки на въпрос относно плановете за възобновяването на строителството на „Южен поток“.
2 коментара
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
БРАТЯ – ВЯРВАЙТЕ НА ТИКВОЧА! – ТОЙ ЩЕ ОПРАВИ НЕЩАТА1
А защо ни е газ? Много по-добре е да се заложи на новите технологии и да се започне в България производство на соларни елементи за ток от слънцето. Освен товва защитата нагазовите трасета практически е невъзможна – кой ще сложи въоръжена охрана през 20 метра че и достатъчно охраители за да не ги изтребят? Трябва трасето да е минирано, но тогава как ще се ремонтира и поддържа? Това с газа е небивалица. Още повече, че с соларни батерии може да оборудваш отделни елементи – например захранваш конкретен киматик ли поставяш напокрива соларни керемиди. А в Европа вече има влакове които се захранват само със слънчева енергия от колектори на покривите на вагоните.