Навръх 3 март „Газпром“ свали цените за руския газ към България с 40 процента. Това е най-голямото намаление на цената на природния газ, стана ясно от извънреден брифинг в Министерския съвет.
Премиерът Бойко Борисов определи това като символичен подарък и добави, че „диверсификацията и конкуренцията реално показват как падат цените на синьото гориво“. След това изтъкна колко много е направило правителството и как други хора се опитали да му пречат в преговорите. „По време на преговорите трябваше да търпим изказвания на изключително некомпетентни хора, които изобщо не правят разлика между търговски договори, политически преговори и политическа обстановка. Проведохме разговорите професионално. Неслучайно точно на днешната дата от страна на „Газпром” ни върнаха договора подписан. Има символика”, възгордя се Борисов. Припомняме, че президентът Румен Радев на няколко пъти призова правителството да ускори процеса на преговори с руската държава по темата с цената на газа. От кабинета му отговориха остро, обяснявайки, че само те имат право да водят преговори с Москва и че той не трябва да им се бърка.
Енергийният министър Теменужка Петкова не скри, че голяма роля в преговорите е изиграла Европейската комисия, която се намеси със становището, че цените не са конкурентни и изтъкна монопола на „Газпром“.
Изпълнителният директор на “Булгаргаз” Николай Павлов заяви, че със сключеното споразумение се задължава държавния регулатор да преизчисли цените на руския природен газ със задна дата за периода от 5 август 2019 г. до 29 февруари 2020 г. По данни на “Булгаргаз” на техните клиенти ще бъдат върнати над 150 млн. лева.
„Очакваната цена, която ще бъде предложена, е калкулирана на база актуална информация за петролните продукти и курса на долара към 2 март. Може да има и леко отклонение в едната или другата посока. Постигнатото намаление е най-голямото в дългогодишните търговски взаимоотношения между „Газпром“ и „Булгаргаз“. То ще има значителен ефект върху топлофикационните дружества и българската икономика. Новата ценова формула ще се прилага ретроактивно, считано от 5 август 2019 г. Тогава „Булгаргаз“ официално поиска от „Газпром“ предоговаряне на условията на договора по отношение на цената. Прилагането на новия ценови механизъм ще доведе до разлики в доставните цени, считано от 5 август 2019 г. до 29 февруари 2020 г.”, заяви изпълнителният директор на „Булгаргаз” Николай Павлов.
Той допълни, че е редно разликата между цените да бъде възстановена на клиентите на „Булгаргаз”. „За тази цел ще поискаме от регулатора да се утвърдят цени със задна дата от 5 август 2019 г. до 31 март 2020 г. От 1 март ще се прилага новата цена по договора с „Газпром“. По първоначални изчисления „Булгаргаз” ще предложи на КЕВР утвърждаване на цени, които ще доведат до възстановяване на приблизително 150 млн. лева с ДДС. В допълнение ще бъдат възстановени и суми на клиентите за месец март”, каза още Павлов.
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Никой не се отказва от подараци. Но как така подараците или изпросени подаяния дали парични или други все пътуват еднопосочно към България. А получателя на подараците все има нямъкъв проблем заради който все не може или не иска да си изработи сам каквото му е нужно и все проси.А в случая с този подарък е и неблагодарен към този който му го подарява.Подаръка както и кражбата едно общо нещо имат начало и край, не се възпроизвежда след консумацията на подаръка.И след като не си създадеш способностите и възможностите да си произвдеш каквото трябва ще си зависим и все молещ други да подарят.Някой да си спомня карязаните и продадени заводи и изгорената документация,машинни чертежи и интелектулна собственост на българската индустрия от Българските приватизатори. Показателното е че поради корупция и мързеливост няма и пари да се закупи нужното. През 1989 53% от износа на България са машини и индустриални стоки , През 2018 износа на машини и съоръжения от България е 11%, Стандарта на живот-БНП от 1989г на България, е достиганат в така наречена след комунистическа деомократична България през 2007 г