В природата кърлежът като се засмуче с кръв – смуче, смуче, пък се пусне и падне… У нас – който се забие, пускане няма! Такъв е българският капитализъм. Човеконенавистен, съчетан с национално предателство, дебелоочие, рафинирана простотия, комплексарщина, обвита в грандомания, и тотална липса на професионализъм. Каквито и още сродни характеристики да добавяме към тази „управленска кошница“, все ще е вярно. А такава власт като сегашната не сме имали в целия злощастен преход. ГЕРБ превърна живота на хората в ад, а България – в скотобойна, където оцеляването се очертава като проблем номер едно.
Всичко, което се сетите, поскъпва!
Защо ли никой не вярва в дежурните обяснения за „нуждата от инвестиции“ и „по-добрата услуга“? Много просто – защото всеки вижда, че държавата затъва главоломно в спиралата на дълговете, а управниците ни продължават да теглят многомилиардни заеми като за последно. Е, някой трябва да ги връща, защото „техни величества“ от ГЕРБ и присъдружните им коалиционни партии ги вземат от наше име. Този път обаче наистина ще ги връщат и децата, и внуците ни… стига някой от тях да остане тук или все още да дава сигнали, че мърда.
От началото на годината скочиха цигарите. При тях поскъпването поне бе очаквано и планирано заради по-високия акциз, с който трябва да догонваме „европейските стандарти“. После вдигнаха шоково цените на винетките с 40-50 на сто. Въпреки аргументите, с които ги заляха и граждани, и специалисти, че качеството на пътища и магистрали не съответства на поскъпването, въпреки съпротивата, шествията, съдебните дела – нищо не ги спря. Същото стана и с билета за столичния градски транспорт – ценовият удар по софиянци е с цели 60% и от 1 юни возенето на метро, трамвай, бус и тролей в София ще струва 1,60 лева. Увеличето идва без никакво обоснование и без никакви анализи, че ще доведе до подобряване на услугите. Липсва дори информация колко пътници пътуват с еднократен билет и колко ползват талони и карти. Няма публична информация къде отиват постъпленията от продажба на билети – да не би случайно да се обновява автопаркът? За него май и европари хвърлят. Или да се инвестира в нова системата за таксуване?! Нищо подобно – една черна дупка.
Мълчат удобно, че транспортът, особено градският, има или трябва да има и социални функции. Че някъде в други бели държави дори свалят цената му. Толкова ли бързо забравиха, че всичко купено в София беше по европейски програми, а транспортът, когато е евтин, облекчава целия град и спомага да не се замърсява от коли. Но явно нарежданията са други. И идват отдругаде, докато нашата продажна власт само ги изпълнява.
Лоши новини за джоба на абонатите дойдоха и за водата. Вече е сигурно, че „Софийска вода“ ще получи одобрение да вдигне цените, при това още от 1 май. Компанията се изхвърли безсрамно – за 20% скок, но Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) била склонна да разреши под 4% увеличение. Нямало да се усети, успокояват оттам – поскъпването щяла да е колкото билетче за пътуване. Решение на комисията за цените чакат и останалите ВиК дружества в страната, повечето от които също са заложили скок между 3 и 15% за клиентите си. Но не се кахърете – „социалната поносимост“ била далеч по-висока, над 5 лв. за кубик!
С мотив „подобряване на обслужването“ ЧЕЗ поиска бомбастичните 20% поскъпване на тока от 1 юли. Аргументи? Цената за бита продължавала да е по-ниска от тази, по която дружеството купува еленергия от НЕК. Колко смислено! Искат повишаване на цени без реално да са направили нещо, а за подобрения и дума не може да става. Това е поредно доказателство, че ЧЕЗ не се справя с работата си. Не е ли видно, че всяка година го увеличават този ток, а населението на България намалява, съответно и потреблението спада.
И вижте само как работи механизмът!
Искат увеличение с 20 процента, наивниците скачат, излизат героите на деня – омбудсман, организации, КЕВР, и след „ужасяваща“ битка увеличението вече не е 20 процента, а само 10… Колкото на практика са искали и очаквали всъщност хитреците от ЧЕЗ. Те – доволни, ние – още по-мизерни. Монопол, как да реагираш!Но само тези цени ли скачат? Ами хлябът, храните и всичко останало по производствената верига? А уж всичко се прави, за да живеем по-добре. В същото време стана известно, че управниците ни замразяват за три години напред майчинските, детските надбавки и други социални разходи редом с увеличението на тока, водата, винетките, транспорта и предстоящото пускане на тол таксите. Колкото до
заплатите – те така и не мърдат
дори падат, защото покачването на минималната не успява да покрие поскъпването. А и повечето работодатели компенсират този мижав ръст с приспадане на същата част от цялото трудово възнаграждение. Все още шаваме, това не е ли достатъчно? Нека си спомним как месец след последните местни избори през 2015 г. Бойко Борисов призова кметовете на областните градове да вдигат данъци и такси. Обясни новия си апел с това, че държавата нямала достатъчно средства заради нарастващите разходи за сигурност. Тази година 2 милиарда, догодина повече.
Реакциите не закъсняха, но в края на краищата големите протести се оказват масови само из социалните мрежи. Всички останали организирано попадат под контрола на властта. Затова и тя е безгранична в своята наглост по навиване на социалната пружина. Измислят се все повече начини да се товарят хората – до пълното им изчезване. Очаквайте от догодина как ще ревнат за данъците при жилищата и колко ниска била такса смет. Ще има да ви обясняват, че отдавна не са вдигани, нищо че и сега са свръхвисоки спрямо доходите, а таксата смет е напълно незаконен втори данък.
А какво се очакваше от тях?
Повтаряно е хиляди пъти, но не се надявайте да го сторят. То е като да чакаш от умрял писмо, въпреки че апелът е непартиен, един и същ от години: намалете си заплатите, намалете администрацията, спрете да крадете, размърдайте се и приберете имуществото, което видимо е над доходите, спрете кражбите на ДДС, което е масова практика, защото законът го позволява с разни „вратички“ – и ще има пари за всичко.
Вместо това, ето докъде ни докараха:
1. Липсват инвеститори
2. Еврофондовете спират, защото обслужват „наши фирми“ и чрез тях се източват, а вече и в Брюксел спряха да пасат трева.
3. Увеличение на всякакви цени, пълна подкрепа на монополистите, никаква грижа за хората.
4. Тотално свиване на потреблението за огромна част от населението, докарано до пълна мизерия и отчаяние.
5. Очаквани фалити на дребни търговци и производители.
На такъв финансов натиск обикновените хора, превърнати в експериментална биомаса, няма да издържат. Властта не вижда това, или си мисли, че може да затяга примката до безкрай.
Нещо трябва да се случи.
И ще се случи…
Ето я страшната скъпотия за последните 20 години
В края на миналата година НСИ излезе с поразяваща статистика за поскъпването на живота у нас в последните 20 години. Цифрите са чудовищни – човек да се чуди как още е жив. Храните са поскъпнали 50 пъти за последните двадесет години, а цените на тока, парното и здравните услуги са скочили 120-130 пъти. В същото време средната работна заплата от 2000 г. насам (откогато са наличните данни) се е увеличила едва 4 пъти до около 10 500 лв. годишно.
По-конкретно към декември миналата година цената на хляба се е повишила близо 64 пъти (с 6400%) за последните 20 години. За месото се отчита доста по-скромен скок – едва 36 пъти. Почти същият е процентът и за рибата. За мляко и сирене обаче сега плащаме близо 45 пъти по-скъпо (4460%), отколкото сме давали през 1995 година. Скокът в цените на плодовете и зеленчуците за 20-годишния период е 53-54 пъти. Доста по-скромен ръст според данните на статистиката има в цените на облеклото и обувките. За същия период те са се увеличили малко над 25 пъти. За олио и масло вече плащаме 51-52 пъти повече, а за кафе и чай – 27 пъти. Захарта и другите сладки изкушения ни излизат 44 пъти по-солено.
Днес ходенето по кръчми и барове вече ни струва 75-76 пъти повече в сравнение с края на 1995 година. Със 7500% са поскъпнали и хотелите. За алкохолните напитки и цигарите се отчита ръст на цените в рамките на 140 пъти, като тук трябва да се имат предвид нарастващите акцизи след влизането ни в ЕС, който има изисквания за минимални нива на ставките. Те са доста по-високи в сравнение с прилаганите преди членството ни.
Тройно по-висока в сравнение с тази при храните е инфлацията на разходите по жилищата, включително комуналните услуги. За същите 20 г. поскъпването на тази група е малко над 12 000%, или 120 пъти. За еленергията изчислената от НСИ инфлация е над 13 100% (131 пъти), а за тези на парното – близо 13 500 на сто (135 пъти). Хората, които се греят с течни горива, плащат 137 пъти по-скъпо за тях в сравнение с 1995 година. 118 пъти пък са се вдигнали цените на въглища и дърва. Доста сериозно са скочили и услугите по сметосъбирането, които влизат в същата група – близо 190 пъти.
За услугите в здравеопазването се отчита инфлация от 7500% за 20-годишния период. Най-голямо увеличение е регистрирано при лекарските услуги – с 14 300% (143 пъти), следвани от болничните услуги – 125 пъти. При транспортните услуги увеличението на цените е с 6600% (66 пъти). Сериозна инфлация – над 143 пъти, НСИ показва и за образователните услуги, като най-много е поскъпнало висшето – 175 пъти.
Евростат: Безспорни шампиони сте по бедност
Евростат публикува данните за 2015 г. за броя бедни в страните членки. „Първенци“, както и в предишни години, са страните от бившия соцлагер, към които се присъединява и Гърция. България оглавява списъка и сред малкото страни, където ситуацията се влошава още повече: през 2014 г. в „тежко материално положение“ у нас са били 33,1% от населението, а през 2015 г. – вече 34,2%.
За сравнение, този показател в Румъния е 24,6, в Гърция – 22,2%, в Унгария – 19,4%, в Латвия – 16,4%. Средният показател за ЕС е 8,2%.
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Борисов,стига и мачкал този обрулен,ошашавен народ.