Министърът на икономиката поиска оставките на четирима от петимата членове на съвета на директорите на ВМЗ Сопот, които са назначени в последните дни на правителството на Бойко Борисов в края на април. Аргументът му е, че ВМЗ не изпълнява свои договори, не разплаща сключени контракти, а реално загубите за няколко месеца са около 6 милиона лева. „Ако бордът не си подаде доброволно оставките, мога да ги уволня. Нямам забележки към работата на изпълнителния директор Иван Гецов“, каза Кирил Петков. Той посети вчера предприятието заради създалото се напрежение там. От своя страна Гецов увери, че пари за заплати има, както и работа.
Кирил Петков иска и оставката на изпълнителния директор на Държавната консолидационна компания (ДКК), под чиято шапка е ВМЗ-Сопот. В началото на август той обяви плана си за преструктуриране на ДКК, който предвижда постепенното изваждане на фирми от активите му, сред които и ВМЗ-Сопот. Действията на Петков обаче се бойкотират от ръководството на ДКК. В момента ДКК отказва информация на Кирил Петков, въпреки че той е принципал на дружеството.
Ръководството на ДКК, назначено от ГЕРБ, никога не се е появявало публично, а доскоро компанията дори нямаше собствен сайт. За това икономическият министър призова и директорът на ДКК да подаде оставка. Малко преди да падне от власт третото правителство на Бойко Борисов увеличи директорския борд от 3-ма на 5-ма членове и проведе конкурс, според изискванията на приетия от депутатите на ГЕРБ в 44-ото Народно събрание Закон за публичните предприятия.
Така за председател на съвета на директорите на ВМЗ-Сопот беше избран Иван Карабатаков. В разцвета на групировката „Мултигруп“, той е ръководил нейни туристически фирми. Останалите членове на директорския борд на ВМЗ-Сопот от ГЕРБ са туроператорът Кристина Стоянова, синдикът Тихомир Иванов, който има опит с ликвидирането на фирми, и адвокатът Георги Вълчанов. Иван Гецов е петият член на борда.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране