Нахлуването на Иван Гешев в президентството през юли миналата година отприщи масови протести. А чашата вече преливаше, след като покрай акцията на Христо Иванов и негови поддръжници на плажа Росенец два дни по-рано хората най-сетне проумяха какво е превзета държава. Властта обаче се мобилизира в яростна отбрана, а народното недоволство не събра критична маса за свалянето на премиера и главния прокурор.
Какво прави Иван Гешев
Сега Гешев по същия начин нахлува в МВР да тършува кабинети, да разпитва нови полицейски началници и да привиква нови шефове на спецслужби на „профилактика“. Правителството предупреди, че това заплашва да се превърне в открита война между институциите, а пред Съдебната палата отново се стигна до протести с искане за оставката на главния прокурор.
Няма значение дали човек прави два пъти едно и също от глупост, от тежка зависимост или от двете. Но така или иначе Гешев сега за втори път „прави опит“ да свали Борисов – този път като го провали на изборите.
Със самоотвержената си защита на хора и позиции от предишното статукво Гешев убеждава и най-лоялните, че е тясно свързан с Борисов и ДПС. С което възбужда у гражданите и партиите на протеста енергия за нови публични акции срещу институционализираната власт на задкулисието. ГЕРБ пък не просто е извадена от удобния ъгъл на ревлива опозиция, паднала свидна жертва на развилнял се реваншизъм, а дори е върната на сцената като все още управляваща чрез прокуратурата.
Останала без дегизировката на обезвластена партия, атакувана от сили, които още не са печелили избори, ГЕРБ застава в стратегически по-неизгодна предизборна позиция и дава по-голям шанс на противниците си, които в 45-ото Народно събрание не спечелиха мнозинство, да успеят в 46-ото.
Още повече, че както беше с Росенец, сега отново има втори крупен фактор, нанасящ тежък удар по задкулисието – санкциите на САЩ по закона „Магнитски”. Те дойдоха по същото време, в което Гешев понечи да се развихри в сектора за сигурност – и красноречиво показват, че добре известните олигарси на задкулисието не са сами, а имат своите политици и високопоставени държавни служители. А дали тези санкции няма да стигнат и до върховете на българската прокуратура? Миналата година те стигнаха до спецсъдия, сега до зам.-шеф на Бюрото за контрол на подслушванията.
Гешев и кукловодите
Гешев е под силен натиск, а пъпната му връв с Борисов и Пеевски е опъната до скъсване. Нищо чудно в един момент кукловодите да решат сами да я отрежат, за да омекотят пропадането. Както Пеевски се превърна в нетърпима персонификация на задкулисието, така и Гешев може да се окаже нежелан от същото това задкулисие негов защитник. Кукловодите му може да го принудят да подаде оставка, но може и да улеснят предсрочното му освобождаване, инструктирайки свои хора тук и там. В замяна кукловодите биха могли да потърсят договаряне да няма „бой до смърт“ при избора на нов главен прокурор, както и да си гарантират позиции на по-ниски нива в държавното обвинение.
Проблемът на свързаните лица на задкулисието е, че при пропадане потъват всички заедно. И дори да успеят да се отърват от някого, трудно се постига задоволителен резултат – ако така или иначе си „пътник“, трудно ще намериш някого, който да ти осигури по-приятно отпътуване, без сам да рискува да стане „пътник“.
Единственото сигурно е, че ако не отпътува Гешев, по всяка вероятност ще отпътува Борисов. Влакът тръгва след малко повече от месец.