Купуването на гласове не изчерпва всички изборни измами. Има много начини да се накарат хора да гласуват за партия, която не искат. Или да ги подкупят или принудят с други средства, а не със 100 лева.
Така на изборите от години структурите на ГЕРБ контролират вота. В по-малките населени места главен работодател е държавата. Когато общински и държавни служби са овладени от ГЕРБ, голяма част от служителите са назначени с партийни протекции. Парадоксът е, че дори на елементарна длъжност в някаква техническа служба се прави назначение с партийна протекция. Или за директор на училище, дори за обикновен учител.
На голяма част от служителите в такива малки градове и села им зависи прехраната от ГЕРБ. Те са под натиск преди избори. Техните семейства щат не щат дават гласа си.
Подобно е и с районите на ДПС. Там пък някъде направо събират от старите хора лични карти и пускат вместо тях, секционната комисия е от техни хора. Или подвижна избирателна секция минава и направо им дават в ръцете попълнена бюлетина. Но с тях е друго, те са български турци и за по-старите и по-необразовани няма доверие към друга партия, освен ДПС. И някои си имат основания за това.
Какви механизми прилага овладяната от ГЕРБ държава? Земеделските служби на общината имат голяма власт върху местни производители – раздават пасища, разрешения, парцелират и т. н. Преди избори от службата (превзета с назначения на гербаджии) започват да побутват, намекват или направо заплашват един и друг производител: „Ти имаш 20 работници, да осигуриш гласовете им, че…“ Има много начини да го прецакат.
В някои малки населени места местни фирми и предприятия са на гербаджии. Естествено, свързани с местната власт, поръчки, фондове. Собствениците са единствени работодатели извън държавните служби. И те открито заплашват – „Вашето село нищо повече няма да види, ако пак гласувате за комунистите“. Това е точен цитат от собственик на цех в малко село. Името е без значение, защото това се случва в много села из България.
Местните структури на ГЕРБ или притискат производители, с възможностите на местната власт, или въпросните фирми са на техни хора. При всички положения има натиск и ухажване, с тоягата и моркова, върху местни избиратели наемни работници.
Същото е с всякакви служби – РИОПС, РЗИ и др. – и те са овладени от гербаджии. Минават на проверки, притискат търговци, заведения, фирми. Намират на всеки по нещо, за което да го санкционират и му оставят избор – ще има актове, ако не осигуриш гласове от своите.
В големия предизборен рекет се включват и полицията и спецслужбите на МВР. Бърз преглед на предизборните полицейски акции показва, че има шумни арести и сплашване, но няма заковани с доказателства. Намерени пари по домове, тук-там наркотици, ама имало и списъци. Нищо сериозно като доказателства за съд. Само по себе си, ако намерят незаконно оръжие, означава затвор до 6 години, подобно е и с наркотици. Така тарашите на полицията тук и там по места са се превърнали в акции за сплашване на ромски общности за кого да гласуват. Дори някои акции са точно с тази цел – арестуват десетина души и ги заплашват, че ще влязат в затвора, ако не осигурят гласове за определена партия. Някой съмнява ли се коя партия е най-големият купувач и разпоредител в държавата? (виж тук примери как е гласувано по места).
„МВР организира купуване на гласове!“ – крещи гражданско сдружение БОЕЦ във Фейсбук. Водачът му неуморно води война на много фронтове. Пуска снимки, записи, свидетелства. Внася в СДВР сигнал за участие на служители на МВР в купуване на гласове, отказват да го приемат. Посочва конкретни хора в ГДБОП Стара Загора. Посочва хора, които вместо да бъдат разследвани, „МВР им осигурява чадър и организира заедно с тях купуването на гласове!“ – пишат БОЕЦ.
„Зад схемата за купуване на гласове от ДПС и ГЕРБ на предстоящите избори стои Калин Стоянов“, твърдят от сдружението.
Това е българската реалност, в страна член на ЕС. С купуване на гласове се контролират около 100 хил. гласа, с рекет и зависимости по места – два-три пъти по толкова. Реално партия ГЕРБ, която събира по около 650 хил. гласа на последните избори, е потънала отдавна. Но продължава да се крепи с всякакви други средства, не само изборен рекет, а и медийни и прокурорски манипулации срещу съперниците в политиката, копромати. Но това е отделна тема.
Въпросът е, че анти-ГЕРБ гласовете са разпилени в най-малко три партии, които не могат да се разберат помежду си.
Какъвто и рекет да има, машинното гласуване обърка работата. Стройната система за купуване на гласове с бюлетините е отслабена, поне в големите градове. Няма гаранция и да дадеш на някого 100 лева, че вътре ще избере на екрана партията, за която си платил. Затова се получават тези пикове, спадове и преливане на гласове.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране