Горанов заяви, че включването му в последния списък „Магнитски“ е административна санкция. Не съм горд от факта, че съм включен. Смятам, че американските служби са били подведени с грешна информация. Не мисля, че санкционирането ми е заплаха към Бойко Борисов, каза още той.
Подобен тип политика, довела до 12 млрд. дефицит е неприемлива и недопустима. Сега е много сложно и трудно да върнем сметката в нормалните граници. Това заяви пред БНТ бившият финансов министър Владислав Горанов.
Според него след ковид пандемията е стартирала една нова политика, свързана с недобро балансиране на разходите. Политиците раздуват разходите, за да се харесат н избирателите. Забравихме това да сме консервативни, смята той.
Той посочи, че е рано да се каже каква ще е финансовата политика на правителството Денков-Габриел. Има заявки, че няма да се вдигат данъците. Декларира се, че еврозоната е приоритет, трябва да се целим в 3% дефицит. Надявам се да се постигне разумен финансов баланс. Да свалиш дефицита от 6.5 на 3 процента е свързано с голямо орязване на разходите, уточни Горанов.
Горанов посочи, че част от рисковете за постигането на 3% дефицит са свързани с желанието да се свият инвестициите. Половината от капиталовите разходи не могат да се свият, защото са свързани с еврофондовете. Другата половина е свързана с разходите за армията, Има неразплатени разходи с пътните фирми. Тук се изчерпват големите пера, свързани с инвестиции. Това, че технически бихме успели да свием дефицита, крие рискове да се лишим от инвестиции в образованието и инфраструктурата, уточни бившият финансов министър.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране