Опорните точки на ДПС – от невинността на Пеевски по аферата КТБ, през охраната за депутата от НСО и заплахата за живота му, до изнудвани парламентаристи, които трябвало да се включат в партията на Лютви Местан, възпроизведе народният представител от движението Йордан Цонев – Данчо Ментата пред бТВ.
„Основните слухове и нелепости за КТБ се говорят за Пеевски – без да е акционер, без да има невърнат нито един лев към КТБ. Пеевски, майка му и свързаните с тях фирми, нямат нито един лев невърнат кредит към КТБ и не са предизвикали фалита на банката“, каза депутатът.
Думите му бяха по повод твърдения в интервю на собственика на КТБ Цветан Василев. Цонев защити и почетния председател на ДПС Ахмед Доган с думите, че няма как Василев да е „смразил усмивката му“, като му е показал колко печели Пеевски. „Познавам Доган, няма как да изчезне усмивката му, защото той като говори с такива хора има гримаса, а не усмивка“, каза Цонев.
Народният представител коментира също поставената охрана на Делян Пеевски. Той обяви, че е учуден, че колегата му я е приел държавната охрана. „Той многократно е отказвал държавна охрана, имаше си частна. Очевидно сигналът е сериозен, щом се е съгласил“, каза още Цонев.
На въпрос, откъде могат да идват заплахите срещу Пеевски, депутатът от ДПС даде пример със своя опит? „Три години имах охрана от НСО, без да знам от къде идват заплахите. Така и не ми казаха и просто я приех“, каза Цонев. На въпрос дали ролята на държавните охранители не е по-скоро да следят обекта, депутатът отговори: „Теория на конспирацията“ е добър филм, вярвам в доброто и че те охраняват“.
Цонев продължи с обясненията на казуса „Пеевски“. По думите му никой не е казал нищо лошо срещу него като политик, но „обществото се занимава само със слухове за негови фирми“. „Колкото бизнесът му е по-прозрачен, толкова повече слухове има“, възмути се Цонев.
Той посочи, че заедно с Пеевски са внесли „най-антикорупционния закон на прехода“ ( в мандата „Орешарски“ за офшорните фирми). „Той дори ще бъде поправян, защото има наказателна процедура от ЕК, защото сме отишли твърде далеч със забраните“, обясни своите и достойнствата на колегата си Цонев.
Коментирайки спрените обществени поръчки, депутатът от ДПС посочи, че ако Борисов спре всичките, за които се говори, че са нагласени, няма да има обществени поръчки. Той допълни, че преценката за спирането е на премиера и той си носи отговорността за последствията. Цонев не пропусна да подчертае, че няма фирми на Пеевски в стопираните обществени поръчки, въпреки, че основните аргументи на Борисов бяха именно такива.
Цонев лансира и още една теза, която в последните дни се опитва да пробие в обществното пространство – че турската държава изнудва депутати от ДПС да се присъединят към новия политически проект на Местан.
„Не знам дали има забрана да влизам в Турция, като отида на границата ще разбера. По закон те не са длъжни да дават обяснения, дали има забрана и за какво“, коментира Цонев друга актуална тема, свързана с ДПС.
Той уточни, че върху него и другите българи в движението не е имало натиск да отидат в партията на Местан, но такъв е упражнен върху етническите турци в партията. „Мои колеги, депутати и кметове, се оплакаха, че е имало обаждания по телефона и им е казано, цитирам „Или подкрепяш Местан или си срещу Турция“. Цонев заяви още, че още докато Местан е бил лидер на ДПС, той е усещал, че ДПС се командва от Турция и бил казвал за това „където трябва“.
В крайна сметка Цонев хвърли вината и за падането на кабинета „Орешарски“ отново върху Местан. „Не от легитимния орган на ДПС се реши да се свали доверието към правителството на Пламен Орешарски. Колегите бяха изненадани. Незнам дали Местан еднолично е решил“, каза той.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране