По рано днес турският президент заяви, че Турция не може да чака решението на американския съд за екстадацията на Гюлен. Правителството в Анкара смята Гюлен за основен организатор на неуспешния преврат от 15 юли. Вашингтон вече получи молба с искане за неговото връщане в Турция. Американските власти обаче посочиха, че не разполагат с достатъчно доказателства за участие на Гюлен в заговора. В отговор Турция изпрати допълнителни доказателства за неговата съпричастност, които правното министерство във Вашингтон в момента разглежда.
„Ако САЩ кажат да, то тогава ще отида, това не е проблем. Тогава ще прекарам остатъка от дните си измъчван (от правителството – бел. ред.) и така ще стигна Бога като чист човек“, каза Гюлен.
Проповедникът, който живее в самоналожено изгнание в САЩ от 1999 г., отрече да има участие в преврата. Призовавайки за международно разследване на обвиненията, той заяви, че ще съдейства на подобно дело.
По думите на Гюлен турският президент планирал преврата година предварително и сега се опитва да укрепи властта си. В интервюто проповедникът казва още, че при приземяването на самолета му в Истанбул в нощта на 15 юли Ердоган се е смял, а на летището обявил, че всичко се случва според плана.
Президентът нарекъл опита за преврат „дар от Бога“ и казал, че Турция е имала нужда от нещо такова, „за да може да бъде над закона и да преследва още хора“, твърди още проповедникът от Пенсилвания.
Началникът на Генералния щаб и шефът на разузнаването „знаеха всичко, което се случва“, заявява Гюлен.
„Международна организация трябва да разследва случая. Ако техните (на властите в Анкара – бел. ред.) обвинения издържат, то тогава ще приема това, което искат. Но те не успяха да покажат каквито и да е било конкретни доказателства, нито дадоха отговор на моите предположения. По тази причина това са просто твърдения“, заяви той по повод на твърденията за участие в преврата.
Гюлен също така обвини турските власти, че са използвали случилото се на 15 юли като извинение, за да започнат преследване срещу неговото движение „Хизмет“, което ръководи мрежа от частни училища, бизнес предприятия и медии.
„Всичко това беше планирано предварително. Те се нуждаеха от сериозно извинение. Ако имаха такова оправдание, то тогава случаят щеше да бъде приет от международната общност“, заяви Гюлен.
След преврата турските власти предприеха масова чистка на полицията, армията, държавната администрация и други държавни структури. В резултат повече от 50 000 държавни служители, военни, полицаи, журналисти, преподаватели и други бяха задържани или отстранени от длъжност, а около 20 000 се предполага, че са задържани.
Междувременно Анадолската агенция съобщи, че турските власти са задържали днес племенница на Гюлен в рамките на разследване на дейността на организацията ФЕТО (Фетхуллахистка терористична организация).
Емине А. е била задържана в град Ердемит в западния окръг Балъкесир при операция на полицията в ранните сутрешни часове. Полицията е проучила данни от телефона ѝ и установила, че тя е водила значителна част от разговорите с абонат в САЩ.
Освен това от дома ѝ са конфискувани множество снимки и книги на Гюлен, както и две еднодоларови банкноти. Според следствените органи тези банкноти са използвани от членовете на организацията на Гюлен за означаване на йерархията, като званията и длъжностите съответствали на комбинации от букви и цифри от серийните номера на банкнотите.