За по-сигурно и прокуратурата мина през обучение през „Кремълския наръчник“. През 2017 г. избраният от ГЕРБ и ДПС бивш главен прокурор Сотир Цацаров и руският тогавашен прокурор Юрий Чайка подписаха споразумение български прокурори да преминат обучение в генералната прокуратура на Русия. Договорът за две години съдържаше опция за удължаване, но избраният също от ГЕРБ и ДПС Иван Гешев отказва да отговори дали обученията в Москва продължават.
Симбиозата между ДПС и „Атака“
При по-сериозен скандал с ДПС „Атака“ правеше някаква антитурска провокация и мобилизираше етническия електорат на движението.
През 2019 г. „Капитал“ проследи връзки на „Атака“ с руско финансиране на националистически партии в Европа – през общ бизнес в Русия на съветника на Сидеров Христо Маринов с италианци, обвързани с прокремълски структури в страната си.
Услугите на „Атака“ бяха използвани от две правителства, чийто общ знаменател беше официалното или скритото участие на ДПС. Тя беше активирана при кабинета на „Орешарски“, излъчен от коалицията на БСП и ДПС през 2013 г. Двете партии нямаха мнозинство в парламента и то се осигуряваше със „златния пръст“ на Сидеров.
В третия кабинет на Борисов „Атака“ стана собственост на ДПС. Като най малкото звено в „Обединените патриоти“ тя получи най-голям голям дял в правителството, който предостави на Пеевски. От „Атака“ стана министър на икономиката Емил Караниколов, дотогава изпълнителен директор на Агенцията за приватизация, през когото минаха свързаните с Пеевски знакови приватизационни сделки като тази за „Булгартабак“ с участието и на руската банка VTBи за Дипломатическия клуб в Бояна. Едно от първите неща пък, които Караниколов направи, като стана министър, беше опитът за държавно превземане на русенския военен завод „Дунарит“ от собственика му Емилиян Гебрев, към който Пеевски имаше също апетити.
В третия кабинет на Борисов проруската „Атака“ стана собственост на ДПС.
На Караниколов като принципал беше дадена държавната банка за развитие, Стоян Мавродиев беше номиниран за неин шеф от „Атака“ и започна битието й на банка – касичка на олигархията, приключило миналата година с разкритията на Кирил Петков за финансовия поток към свързани с Пеевски и ДПС фирми и действията му като служебен министър на икономиката по спирането на схемите.
Висшият съдебен съвет и регулаторите също бяха попълвани чрез квотата на „Атака“, от нея директор на Агенцията по вписванията стана Габриела Козарева след кариера в „Нафтена индустрия Сърбия петрол“, дъщерно дружество на „ГазпромНефт“.
Равнис по геополитиката Доган
През 2014 г. лидерът на ГЕРБ в опозиция заяви личното си мнение срещу санкциите, които страните от ЕС и НАТО обмисляха за Москва след анексирането на Крим. През 2017 г. като премиер Борисов обяви, че ще използва европредседателството, за да постигне падане на вече наложените санкции.
През същата година в отговор на румънското предложение за общ фронт на натовските държави на Черно море заради продължаващите руски действия за дестабилизиране на Украйна Борисов отсече: „Казах на румънските си колеги два пъти: искам в Черно море да виждам платноходи, яхти, туристи, мир и любов, а не да ми се разхождат фрегати напред и назад..Сбъднаха се обаче не фантазиите на Борисов, а опасенията на румънците.
По това време геополитическите възгледи лидера на прозападната ГЕРБ изглежда, че следваха указанията, които почетният председател на ДПС Ахмед Доган даваше на партията си. През 2015 г. лидерският пост на Лютви Местан в нея падна жертва на конфликта между Москва и Анкара заради свалянето на руски изтребител Су-24. Провинението му беше в изразената подкрепа за Турция като отразяваща „идентичността на ДПС като последователна евроатлантическа партия“.
На следващата вечер Доган детронира Местан след назидателна реч пред актива. „Еднополюсният модел на света не може да остане в този си вид с категоричната доминация на САЩ. Китай се развива много сериозно и агресивно. Утвърждаването на Русия е необратим процес на фона на пасивната политика на ЕС. Русия ще направи всичко възможно тази линия да продължи и, ако е необходимо, дори силово“, заяви Доган и посъветва съпартийците си да наблюдават процеса на утвърждаването на Русия.
Три години по-късно Ахмед Доган отново даде инструкции от сарая в Бояна: „Русия може да е всякаква, но е сила, фактор, с който трябва да се съобразяваме.“ Същия ден правителството на Борисов взе решение да не гони руски дипломати заради отравянето с новичок на бившия руски агент Сергей Скрипал, с което се разграничи от координирания дипломатически отговор на западните си партньори.
След огласяването на случая със Скрипал се разбра, че няколко години преди това е бил направен опит за отравяне в България и на собственика на оръжейното „Дунарит“ Емилиян Гебрев. И поведението прокуратурата е показателно.
Споменаването на Русия в докладите на агенцията по сигурността също е рядко и плахо. За сравнение – в отчета за 2016 г. на ДАНС руски заплахи няма, докато в публичния доклад на чешкото контраразузнаване хибридните действия на Русия са определени като една от най-сериозните заплахи за националната сигурност на страната. Сходни изводи съдържат докладите на повечето европейски държави.
С тази нагласа на българските служби можем да си обясним и защо след началото на инвазията президентът Радев и премиерът Петков твърдяха, че Русия ще превземе Украйна за дни.
А сега накъде
Цялата тази мрежа на всички нива в държавата все още е непокътната, а размерът й не предполага бързо разпадане. Процесът може да се ускори благодарение на самия Владимир Путин. Както и да приключи войната, политическата токсичност на Русия ще остане висока, докато Кремъл е под сегашното ръководство, и това ще проличава все повече в оформящия се под натиска на общественото мнение нов ред в Европа. Което не означава, че руската пета колона в България няма да се бори да запази позициите си. Коалицията под знака „Антимагнитски“ със сигурност се стяга за бой за новото разпределение на ключови постове в държавата, което най-скоро ще проличи при избора на нов управител на БНБ идната седмица.
Но бъдещето й не изглежда вече толкова розово.
Източник: Капитал