26.01.2022 | 21:21
Хора на ДПС ще ръководят ВиК Холдинга
Регионалният министър сменя структурата на управление на дружеството, за да стане по-оперативно

Кадри на ДПС поемат управлението на държавния „Български ВиК Холдинг“, който управлява 1 милиард лева и вече има и нова структура на управление. Дружеството вече няма да има управителен и надзорен съвет, а само петчленен съвет на директорите. Това е направено с цел по-голяма оперативност при взимането на решения на изправения пред фалит ВиК сектор, заради сметките за ток.  Смените стават както по времето на служебното правителство – без да бъдат публично обявени и без да има конкурси за местата. За тях се разбира от внесените документи за вписване в Търговския регистър.

Новото ръководство

За изпълнителен директор на ВиК Холдинга е избран Кънчо Кънчев. За председател на директорския борд е назначена Ася Стоянова, а за заместник – Ивайло Ванков.  И тримата влязоха в управлението на ВиК Холдинга по времето на служебния министър на регионалното развитие арх. Виолета Комитова и запазват местата си и при Гроздан Караджов.

От назначените от Комитова ръководители Караджов е махнал Надежда Николова, Николай Ганев, Георги Георгиев, Пламен Владимиров и Атанас Паскалев.Те не са освобождават от отговорност.

На тяхно място вицепремерът е назначил двама нови членове на директорския борд – Борислав Попов и Цветелина Василева.

И петимата шефове на ВиК Холдинга са непознати в сектора, показва допитване на Mediapool сред представители от бранша.Повечето от тях са юристи, като кариерата им е минала през различни министерства и агенции. Не е ясно как ще се справят с проблемите, след като редица ВиК-та са на ръба на оцеляването, заради високите сметки за ток, които трябва да плащат при фиксирана цена на водата за потребителите.

Новият стар изпълнителен директор Кънчо Кънчев никога не е работил във водния сектор. Няма и такова образование.Той беше началник на кабинета на назначения от квотата на ДПС в правителството на Пламен Орешарски земеделски министър Димитър Греков и по тази причина минава за близък до партията на Ахмед Доган.

Името на Кънчев беше забъркано в конфликт на интереси по Програмата за развитие на селските райони 2007 – 2013 г., след като фирма на майка му Крайна Кирилова беше натоварена да направи оценка как се усвояват европейските средства. Това обстоятелство не беше декларирано от Кънчев и в последствие от ЕК настояваха за връщане на средства.

Кънчо Кънчев е бил и в директорския борд на Национална компания „Индустрални зони“ по времето на първия мандат на ГЕРБ, както и в ръководството на „Инвейтив сълушънс“ и „Кънстракшън енд кънсълтънси“, показва справка в Търговския регистър. Бил е и в управлението на фондация „Пледж – партньори за икономическо развитие“.

Новият председател на Съвета на директорите на холдинга Ася Стоянова беше директор на дирекция „Обществени поръчки“ в Министерство на земеделието по времето на правителството Сергей Станишев, когато министър на ведомството бе Нихат Кабил от ДПС. В земеделското министерство Стоянова е позната като експерт, близък до ДПС.

По време на първия мандат на Бойко Борисов тя е уволнена от Мирослав Найденов и е върната на поста главен секретар на земеделското министерство при кабинета на Пламен Орешарски, когато начело беше Димитър Греков от квотата на ДПС. По време на втория кабинет „Борисов“ Стоянова е уволнена от Десислава Танева.

Заместник-председателят на директорския борд Ивайло Ванков единствен има някаква представа от ВиК проекти, дотолкова, доколкото е бил в управлението на „Понс холдинг“, който изпълняваше редица водни проекти по оперативна програма „Околна среда“  2007 – 2013 г. Има акции във фармацевтичната компания „Фарма Солюшънс“. Бил е и в управлението на „Гама мениджмнт“ и „Гама План Проект“ на Айлин Дахилова. Двете компании се занимават с управлението на инвестиционни и инфраструктурни проекти.  Изцяло назначения на Гроздан Караджов са Борислав Попов и Цветелина Василев.

Борислав Попов също е юрист и е бил начело на дирекции по обществени поръчки в няколко министерства, последно е бил главен секретар на ДНСК.

Справка в Търговския регистър показва, че Попов е член на управителния съвет на Сдружение „Национална асоциация правна инициатива за отворено управление“, а през 2011 г е бил член на съвета на директорите на Балнеологичен център „Камена“. През 2016 г. е бил заместник-главен директор на главна дирекция „Отбранителна аквизиция“ в Министерството на отбраната и в същото време е бил собственик на „Хюб България“ ЕООД, пише „Капитал“. Съпругата му Елена Попова е бивш съдия в Специализирания наказателен съд. а в края на 2021 г. бе сред одобрените за делегирани европейски прокурори.

Цветелина Василева също е юрист с богат опит в обществените поръчки. От 2003 до 2016 г. е работила в Комисия за защита на конкуренцията, където е заемала длъжността директор на дирекция „Обществени поръчки и концесии“. Управител и съдружник във фирма „МДИ-2018“, което се занимава с ремонт на автомобили.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране