„Освобождаването на Иван Гешев, ако трябва да се пошегувам с прокурорския жаргон, е добра новина на трупчета. Може да стане добра новина.“ Така образно и с аналогия към „делата на трупчета“ коментира отстраняването на главния прокурор съпредседателят на ДБ Христо Иванов от ПП-ДБ в декларация от парламентарната трибуна. Иванов заяви, че прекратяването на мандата на Гешев е очаквано събитие.
Иванов посочи, че за случилото се има както позитивни, така и скептични оценки. Негативите идвали от съмненията на хората, които мислели, че „тези които го качиха, го освободиха така, както си го избраха – в процедура, която остави съмнения, на основания които не бяха най-сериозните“. Човекът изобщо не бе подходящ да бъде избран, добави Иванов.
Освобождението на Гешев нямало да е възможно без общественото мнение, смята той.
„Гешев започна да прави своите разкрития, когато разбра, че политически няма бъдеще. Нека не забравяне, че Гешев не просто бе махнат. Това е резултат от продължаващото 2 г. усилие за разграждане на авторитарния тоталитарен модел на прокуратурата“, продължи Иванов.
Той изброи и други постижения: „Успяхме да премахнем и спецструктурите, които се бяха превърнали в синоним на заместване на правосъдието с мерки за репресия. Отнехме неговата бухалка – бюрото за защита на свидетели, което той бе превърнал в оперативна структура“, продължи Иванов,
Според него българското общество е показало, че няма да търпи над главата си безконтролна, дебелашка, безотчетна власт, политиците също го разбрали и с „различна степен на искреност и дълбочина на желание бяха принудени да се адаптират към тази реалност“.
Съпредседателят на ДБ попита колегите си дали ще успеят да превърнат това в трайна инстуционална реалност, която изключва използването на прокуратурата за политическо влияние и политически инженеринг.
„Наше задължение е дадем гаранция, че ще имаме правосъдие и съд независими, прокуратура, която ще е неутрална. Това предполага един закон, еднакъв за всички. Да има гаранция, че няма да има избелване, замитане, препиране на някой, а над всички да се прилага един закон“, добави още Иванов.
Според него дали освобождаването на Гешев ще е елемент от добра тенденция зависи от няколко неща: „да променим конституцията, така че да променим условията за осъществяване на съдебната власт и властта на обвинението. В рамките на НС трябва да ограничим безконтролността на главния прокурор“.
„Да разделим ВСС на 2, така че да отговаря на международните стандарти на съдийско самоуправление, но не и без да има представители на обществото. Там трябва да има излъчени от НС но те не трябва да са мнозинство“, каза Иванов.
Ще се прегледа и НПК, за да се ограничи възможността за злоупотреби с предварителните проверки и следствената тайна, както и да се ликвидира възможността за фигурата на вечния обвиняем и вечния проверяем.
„Ще трябва да се занимаем и с регулаторите и със службите. Как и с какви хора ще попълним бъдещия състав на променения ВСС и Инспектората, това трябва да е след като бъдат структурно променени“, добави бившият правосъден министър.
За политическите квоти той се надява партиите да докажат, че ще лансират „хора с воля, доказана, за промяна в съдебната власт, за моралния климат в нея, в степента на отчетност пред обществото, а не пред някакви задкулисни кръгове и кланове“.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране